Title: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 11, 2014, 21:54:46 PM Разглеждах различни снимки, различни стада из България, различни обяви в интернет и се запитах какъв е смисъла от кръстосването на разни породи овце и кой в крайна сметка печели?
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 11, 2014, 21:56:32 PM Разбира се, след като се питаме кой какво печели е добре да се запитаме и кой какво губи?
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: atanas.dargov on July 12, 2014, 09:40:13 AM Кръстосването при овцете е за подобряване на качествата на животните, за мляко и месо! ;)
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 12, 2014, 13:21:11 PM Ами Трайко някои хора искат стоката им да е продуктивна и да се хранят от нея, без да чакат на субсидии. Напоследък като дават някой животновъд по телевизията и като го питат ще продължава ли да гледа, да увеличава стоката, най-честия отговор, който ми е и "любим", е: "ако дадат субсидия ще гледам, ако не дадат ги махам". Е! Не гледат стока за да се хранят от нея, а за да се хранят от субсидиите! Те овцете може и ялови да са с години или да дават по 200-300 грама на ден, ама щом има субсидия ще се гледат!? Или си мислиш, че им пука за определената порода? :no:
Затова хората кръстосват, защото не искат да разчитат на милостиня от държавата, а на продуктивните качества на животните си. Печелиш прехраната си с честен труд и си свободен, не си зависим от никой и от нищо. Колкото до запазването на въпросните породи, докато има субсидии няма да е съвсем ясно кой ги гледа от любов по родното и по въпросната порода и кой от тънки сметки за Царица Парица. Най ми е омразно като чуя някой да казва: "ще гледам еди коя си порода, щото за нея дават еди каква си субсидия". Едва когато се спрат субсидиите, само тогава ще си проличи кой ги е гледал от мерак и кой за пароляк, истинските мераклии ще си гледат стоката и със и без субсидия, другите ще се изпарят, ще изчезнат заедно със субсидията. Истинските мераклии, като теб, които ги гледат без користни цели са много малко. Всеки сам избира как да процедира. Аз лично предпочитам да гледам овце, макар и нечистокръвни, но продуктивни. Не е едно и също дали от 300 овце, на ден, ще получаваш 100-150 литра и ще чакаш на "помощи" или ще получаваш по 500-600 литра и ще си си сам господар, без да трепериш дали ще ти подхвърлят нещичко. Предпочитам да разчитам на себе си ;) Та недей да съдиш хората :smile: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 12, 2014, 23:38:10 PM Краси е прав , малко са тез дето гледат от мерак. Но има и друго . Овцете и кочовете в България масово се подбират по външен вид и почти никога по продуктивни показатели. И най лесно е да повишиш продуктивноста с готови вече доказани животни . А че тия породи с високите показатели не са паднали от небето а са плод на години селекция и подбор е друг въпрос . Нашите е важно да са вакли/беличести/карабашести , чипи/клепушани , с гърбав нос/с прав а какво мляко дава и какви ягнета гледа ... айде ся подробности. Нали има албениз , каматна е , арна е , като че ли ще е за конкурса мис Овца , не за ягнетата и млекото. Е за това ги мешим породите , защото нито дядо ,нито тати , нито аз сме си подбирали животните по продуктивност и в един момент , малко дава ... айде пущай разплодник от високопродуктивна порода и готово.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 12, 2014, 23:59:23 PM Ами Трайко някои хора искат стоката им да е продуктивна и да се хранят от нея, без да чакат на субсидии. Напоследък като дават някой животновъд по телевизията и като го питат ще продължава ли да гледа, да увеличава стоката, най-честия отговор, който ми е и "любим", е: "ако дадат субсидия ще гледам, ако не дадат ги махам". Е! Не гледат стока за да се хранят от нея, а за да се хранят от субсидиите! Те овцете може и ялови да са с години или да дават по 200-300 грама на ден, ама щом има субсидия ще се гледат!? Или си мислиш, че им пука за определената порода? :no: Затова хората кръстосват, защото не искат да разчитат на милостиня от държавата, а на продуктивните качества на животните си. Печелиш прехраната си с честен труд и си свободен, не си зависим от никой и от нищо. Колкото до запазването на въпросните породи, докато има субсидии няма да е съвсем ясно кой ги гледа от любов по родното и по въпросната порода и кой от тънки сметки за Царица Парица. Най ми е омразно като чуя някой да казва: "ще гледам еди коя си порода, щото за нея дават еди каква си субсидия". Едва когато се спрат субсидиите, само тогава ще си проличи кой ги е гледал от мерак и кой за пароляк, истинските мераклии ще си гледат стоката и със и без субсидия, другите ще се изпарят, ще изчезнат заедно със субсидията. Истинските мераклии, като теб, които ги гледат без користни цели са много малко. Всеки сам избира как да процедира. Аз лично предпочитам да гледам овце, макар и нечистокръвни, но продуктивни. Не е едно и също дали от 300 овце, на ден, ще получаваш 100-150 литра и ще чакаш на "помощи" или ще получаваш по 500-600 литра и ще си си сам господар, без да трепериш дали ще ти подхвърлят нещичко. Предпочитам да разчитам на себе си ;) Та недей да съдиш хората :smile: Благодаря за комплимента. Благодаря за мнението. Не съдя никого. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 13, 2014, 10:10:55 AM Във връзка дали предпочитам да съм зависим от някого или не, човек винаги е зависим, изборът му е от какво или кого да е зависим? Дали от помощи, дали от мандри, дали от клиенти, ако има мандра, дали от работници. Но аз разбирам и сремежът към независимост. Към това човек да няма началник над главата си. Аз не смятам, че подкрепата с евро пари следва да се заклеймява, като порочна практика. По скоро би следвало да е ясна идеята защо даден стопанин гледа определен брой животни, защо е избрал определена порода животни(във всяка порода има по-малко млечна овца и по-млечна овца) и защо и как смята да се развива и накъде ще го прави! Съгласен съм, че без пари нищо не става, но не бива и те да са смисъл в живота на човек. Парите са средство за преживяване, не смисъл в живота!
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 11:37:42 AM Е така погледнато все от нещо ще си зависим, напълно независим няма как да си. Не е точно както го казах в предния си поуст да не си зависим от абсолютно нищо, но все пак ще си една идея по-независим ако стоката ти е по-продуктивна. Не веднъж и дваж са давали хора, които не са си получили субсидиите и стоката им гладува, че дори и измира от глад! Но такъв проблем нямаше да имат ако животните им бяха по-продуктивни и се самоиздържаха. Няма как да си плаща "масрафа" овца, която дава 300-400 грама, като включиш в калкулацията ток, вода, овчар, фураж и т.н. и сметката ти няма да излезе. Виж, ако въпросната овца дава 1.5-2.0 литра, а има и овце с повече, тогава вече крайния резултат от сметката може да е по-приятен. Като прибавиш и агнетата и ти става харно на душицата. Така де, има си разлика между агне от балканска и агне от полска овца. А полските и по-често близнят.
Айде пак тебе Трайко да те дам за пример. Имаш две стада, дай Боже и повече и по-големи да са, едно каракачански и едно черноглави плевенски, и двете стада по 100-тина овце, примерно. Да речем, че не взимаш субсидия, гледаш си ги сам със собствени средства и сили. Та от каракачанските 100 овце получиш 100-120 агнета и доиш по 40-50 литра дневно. От плевенските 100 получиш 140-160 агнета и доиш по 150-200 литра. Е, направи си сам сметката колко и какви разходи ще имаш за едните и за другите и от кои колко ще спечелиш, накрая наложи приходи-разходи и виж разликата, с кои ще си на + и с кои на -. Не ме разбирай погрешно, нямам нищо против балканските и особено каракачанските овце. Напротив, симпатични са ми но според мен са си само за в планината, високо в планината, и отглеждани екстензивно. Тогава може и да си доволен от тях, просто те са си за там, дребни, издръжливи и т.н. Но при нас в полето нямат шанс, дори и да издържат на жегите конкуренцията ще ги измести не, ами ще ги отнесе, както пише в много български разкази, като "фъртуна". Всеки иска голяма, млечна овца, която да отглежда големи агнета. Затова при нас хората и гледат от по-едрите породи, затова и често ги мешат с вносни с по-високи продуктивни качества. П.П. А това, че полските овце ядяли много не е вярно. Като даваш сеното така всяка овца колкото изяде, толкова и ще разсипе. Но ако го мелиш, има си специално сито за фуражомелка, на плява ти излиза много икономично, задоволяват се със съвсем малко и в същото време в гърбовете са на мечки. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 13, 2014, 13:18:35 PM На мен друго ми е по интересно . Как овце от пустинни и горещи райони като Аваси , Асаф и Хиос са с такава висока млечност? А нашите уж на тучна паша ,а пък .... За Фризийската овца няма да говора там климата е съвсем друг и през Август е зелено. Какво толкова се е напасла тая овца , по тоя арапски и критски чукар та дава това мляко?
Има някъде нещо дето го пропускаме. Щото съм вижда Шароле говеда ама на ръст колкото родопско. Овца второ поколение кръстоска от Синтетична млечна дето дава колкото миреноска от текезесарско време. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 13, 2014, 13:29:34 PM Хайде да бръкнем директно в раната.
Това че 95% от животновъдите у нас кръстосват, не е защото породите ни са нископродуктивни, а защото на хората им липсва култура и отношение към породността. Колко човека познавате, потомствени животновъди, при които отглеждането на една порода преминава от дядо, към баща и син? Май отговора клони към нула. Когато липсва отношение и тръпка към породността, липсва и систематична селекция по външни белези и продуктивни качества. Липсата на селекция води до непостоянни резултати. При това най-често с ниска стойност. Липсата на постоянно преследвана идея и цел води до хаотични движения със случаен и временен успех. Нещата май опират и до липса на отношение към съхраняване на постигнатото от тези преди теб. И това е... манталитет. Не става дума само за породите и животновъдството. Иде реч за всички сфери. За съжаление в масовия случай нашите сънародници не уважават постиженията на другите. Помислете си в колко сфери на живота, с промяна на ръководство на дадена институция всичко започва отначало, все едно до тогава от никой нищо не е направено. Когато всеки път започваш отначало един път, все стигаш до първата круша. Защо в Германия, Великобритания, Швейцария, Италия, Франция и т.н. имат и съхраняват с векове голям брой породи. Породи прочули се по света със своите качества. Отново въпрос на манталитет! Там се уважава труда на другия. Уважават се постиженията на предците. Хората са горди да продължат нечие важно дело. Не страдат от комплекса всичко да започва лично от тях. Има един пример, който е показателен: Хорът на виенските момчета през 1986г. отпразнува 500 години съществуване. За пет века през него са преминали над 50 поколения деца, имал е няколко десетки ръководители и меценати. И на никой не му е хрумнало да да промени името, да го ликвидира, да го промени. Глупави хора, нали? Помислете си хубаво върху това. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 13:32:06 PM Ами допълнителното подхранване с концентриран фураж си казва думата. Развиват висока млечност ама като даваш и по малко зобчица, само от пашата да стигнат най-много 1.5-2.0 литра, поне ние имахме овца, която само от паша даваше около и малко над 1.5 литра. Поне аз си мисля, че ако ги оставиш само на паша няма да дадат повече.
То не може само да искаш, а да не даваш, как беше - дай и на овцата за да ти даде и тя на теб. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 13, 2014, 13:54:53 PM Ами допълнителното подхранване с концентриран фураж си казва думата. Развиват висока млечност ама като даваш и по малко зобчица, само от пашата да стигнат най-много 1.5-2.0 литра, поне ние имахме овца, която само от паша даваше около и малко над 1.5 литра. Поне аз си мисля, че ако ги оставиш само на паша няма да дадат повече. Има доста овце от български породи, които в нашите условия дават, колкото и прехвалени вносни породи. Само че никой не се интересува от това, а хората се плъзгат по плоскостта на рекламата и търсят чуждото като някаква панацея. Като вкарат вносната порода в родните условия, се оказва, че не дава толкова колкото пише в рекламите. А понякога е и под нивото на родните. И нашенеца се почесва по главата, почесва и ... еврика! Решава да се насочи към друга вносна порода. И историята се повтаря. То не може само да искаш, а да не даваш, как беше - дай и на овцата за да ти даде и тя на теб. p.s. глупавият повтаря грешките си, умният се учи от грешките си, а мъдрият се учи от грешките на другите Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 14:26:52 PM Няма спор, че каквато и да е вносна порода ако се отглежда по масовия тертип, да кара само на паша, няма да постигне кой знае какви резултати, съгласен съм.
Но с допълнително подхранване нещата ще са съвсем други, далеч по-добри. Ако някой си мисли, че ще дои по 2,5-3.0 литра само от едната трева ще има да почака, изненадата няма да е приятна. Все си мисля, че който е тръгнал да ползва чужди породи е наясно, че ще трябва да положи и малко по-добри грижи, иначе няма да има смисъл да ги взема. При равни неблагоприятни условия може да не се различават много добивите от чуждите породи от добивите от родните, но при равни благоприятни условия, добро хранене, почистване и т.н., чуждите развиват потенциала си, а нашите, макар и да повишат показателите си, няма да могат да достигнат техните постижения и ще останат назад в класацията. Може да си обичаме нашите породи, но истината е, че в повечето случаи изостават като продуктивност от чуждите. Дали това ни харесва или не е друг въпрос, но фактите са си факти. :smile: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 14:43:56 PM Друг е въпроса, че колкото и да се стремим към висока продуктивност това все пак трябва да е в някакви разумни и умерени граници. Дето има един лаф - много хубаво не е на хубаво.
Ето един мой познат имаше, а може и още да я има, овца Аваси, или някаква кръстоска с Аваси да беше, и доеше по 3, и малко отгоре, литра мляко. На пръв поглед ще кажеш евала, браво, много добре и т.н., да ама човека искаше да я маха. А!? Учудих се много аз, всички говорят за млечност, за едно друго, а той има такава "мечтана" овца и иска да я маха. А то каква била работата - наистина давала толкова мляко но не правила добри агнета. Дали като е повече, или заради друго, но млякото и било по-рядко и агнетата и не вървели добре. То едно понякога е за сметка на друго. И тук, както и навсякъде другаде, прекаленото залитане не е на хубаво. Всичко трябва да си е с мярка, и засилването на един показател не трябва да е в ущърб на друг. Всичко е добре докато има баланс между нещата, наруши ли се баланса посоката е грешна. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 13, 2014, 16:04:41 PM Непременно съм съгласен, че не се цени, както труда на други, така и собственият труд!
Често се питам, дали хората през историята винаги са гони по-голямата продуктивност или са търсили по-постоянните показатели? Относно сметките, кое е по-добре и кое не, на Краси ще кажа, че плевенската овца е едра и агнето расте на кокал и по-мазно става. Каракачанската овца е дребна и на месо расте, на мускул, по-сочно е месото. Плевенската расте едра и събира по две агънца и ги отглежда, каракачанската ражда едно и го отглежда достъчно добре. Млякото на плевенската овца е, както го описваш, но млякото на каракачанската овца е по-маслено, по-гъсто. За храната да кажа, че с количеството, с което аз изкарвам пет месеца в обор с шест овце и седем агънца, колегите изхранват 20 каракачански овце и 20 агънца. Зарежи, тая история с мелянето на сено и слама. На плевенската овца не и ли подложиш поне килограм на ден зърно и качествено люцерно сено, царевичак, нито мляко дава, нито съд отпуска, нито агнета прави. Това мога да кажа смело, щото ми е пред очите. Икономиите не водят до нищо хубаво. Всяка порода има своите качества и всеки следва сам да провери и изследва преди да се захване с нещо. Ненавиждам мнението на съселяните ми: " каракачанската овца е много дребна, защо ще я храниш и гледаш! " Отговорът е следният: ще гледам каквото ми харесва и както ми харесва! Не парите са мотивиращата сила в живота ми, какво ще изкарам от животното, мерак ми е да ги гледам как растат, как се хранят, как пасат разпръснати, цвета на вълната им, вълната им, рогата на овните и т.н. Помнете, не парите трябва да водят човека, а човека да води парите там, където той иска, за да му свършат работата, която той иска! Красотата на животновъдтсвото определено не е в парите! Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 13, 2014, 16:17:32 PM Съжалявам Краси, но без да се усетиш и ти е плъзгаш по рекламната плоскост.
А какво би станало ако наши овце се отглеждат у нас интензивно както западните им побратими? Дали няма да имат равностойна продуктивост? Но си прав че прекалената интензивност е вредна. Не случайно в Израел вече променят селекционните си цели и намаляват частта продуктивност за сметка на жизнеността. Българският животновъд тряба да проумее, че рекордните резултати са изключения постигнати в свръхинтензивни условия. И са постигнати с рекламна цел. Защо все гледаме в съседния двор, а не виждаме това, което ни е в краката? Знам от първа ръка, че от няколко години се прави сравнително проучване на производителността на наша порода овца с една много рекламирана чужда и резултатите са много любопитни и в полза на местната. ;) Впрочем още в началото на ХХ век акад. Г.Хлебаров е написал, че нашите родни породи не трябва да се подобряват чрез кръстоски с чужди, а да се селектират на база на чистопородно развъждане. Още тогава той е видял потенциала, който притежават местните ни породи. Но... идва 1944г. Той и екипът му, като немски възпитаници са низвергнати от новата власт. Започва се с масовото "облагородяване" на българските породи с вносни. Създават се българските влошени версии на Холщайна(Българско черношарено говедо), разните мериноси, цигай и т.н. Български породи изчезват, спадат до критични нива или са променени от кръстоски до неузнаваемост. В наши дни родните "специалисти" като фокусници сътвориха едни нечувани субсидийни "породи" (нови измислени имена за популации от кръстоски). В тези нови каци без дъно пропадат субсидии, които биха били полезни за съхранването на все още оцелелите оригинални български породи. Но у нас е така. Появят ли се средства за нещо смислено, веднага се намира голяма клика от усвоители на средства, която да отклони потока. Появят ли се други средства, кликата бързо се трансформира и завардя новият източник. Тази комбинативна клика не се интересува от цели, а само от средствата. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 13, 2014, 16:22:54 PM С Каракитан не съм съгласен. У нас масовата селекция е по екстериор -демек по външен вид и никаква по продуктивни качества. И докато не започне такава все ще има залитане по чужди високопродуктивни породи. Породите не трябва само да се запазват , защото се получава това за което говори Краси . Отглеждане заради субсидията . Животните от една рядка порода като се увеличат и вече няма опасност от изчезването и , какво ще стане ? Ще излезе от програмите за подпомагане на редки и ценни породи . И 80% от" пазителите" ще се ориентират към друга субсидиеносна порода. Прав е Каракитан че има държави имащи и съхраняващи с векове голям брой породи . И са прочути със своите качества . Тия животни не са паднали от небето , а са селектирани с поколения за да имат тези си качества. А у нас селекцията е само на външен вид . Който наистина държи на дадена порода трябва не само да я опазва чиста ,но и да я развива чрез вътрепородна селекция на продуктивноста.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 16:23:08 PM Не знам твоите що растът на кокал, нашите на село си бяха на месо, слабо агне не сме имали никога.
Колкото до меленето, айде да имам късмета веднъж да завъдя овце пък ще те поканя на гости, хем да се видим и побъбрим, хем да ти покажа за какво става въпрос, пък ще видим после кой какво ще зареже ;) :biggrin: П.П. Това е към Трайко :smile: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 16:43:18 PM Ето Трайко да видиш последните ни агнета, преди да продадем овцете. Дали са на кокал? По спомен мога да ти кажа, че не бяха на кокал, и месцето им, освен че не беше малко, беше и доста вкусно.
(http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/bfi1405259201e.jpg) (http://alfa.kachi-snimka.info/thumbs-2013/opt1405259282y.jpg) Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 13, 2014, 17:08:23 PM Не знам твоите що растът на кокал, нашите на село си бяха на месо, слабо агне не сме имали никога. Колкото до меленето, айде да имам късмета веднъж да завъдя овце пък ще те поканя на гости, хем да се видим и побъбрим, хем да ти покажа за какво става въпрос, пък ще видим после кой какво ще зареже ;) :biggrin: П.П. Това е към Трайко :smile: На кокал имам впредвид, че растат и на височина. Когато заколяш едно такова агне, ще забележиш кухините вътре в него. Те са генетично заложени с цел поместване на приплодите. На казвам, че е невъзможно и не искам да се карам с теб, моля не се разпалвай, знам, че се храни с мляно, и нашата фуражомелката има вход отстрани за смилане на сено, но е голяма играчка и незнаем до каква степен е по-добре за животните. Най-вероятно си прав. Просто е време и играчка, знам, че яма няма. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 13, 2014, 17:19:42 PM В местната бачия, където към момента са част от животните ми, благодарение и ме само, на моето настояване се търси и докарва овен от породата черноглава плевенска овца. Това е много добре, защото забелязвам в приплодите, чудесни резултати! Но доста често в селските бачии се набляга на кръстосване с различни породи овни всяка година. Жалкото, което намирам е, че се затрива труда на поколенията животновъди преди нас, които са дали всичко от себе си, за вътре породено размножаване и запазване на качествата на породата животни. Въпросът ми отново е какво печелим и губим от кръстоските в овцевъдството?
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 13, 2014, 17:58:49 PM Quote На кокал имам впредвид, че растат и на височина. Когато заколяш едно такова агне, ще забележиш кухините вътре в него. Те са генетично заложени с цел поместване на приплодите. На казвам, че е невъзможно и не искам да се карам с теб, моля не се разпалвай, знам, че се храни с мляно, и нашата фуражомелката има вход отстрани за смилане на сено, но е голяма играчка и незнаем до каква степен е по-добре за животните. Най-вероятно си прав. Просто е време и играчка, знам, че яма няма. Кой се кара бре, бъбриме си с тебе ;) Играчка е, но ако сеното/люцерната не е мляно изяждат и загазват много. Като е мляно се засищат с далеч по-малко като количество. Никой е говори да гладуват или нещо подобно. Та хем за теб е по-добре, една баля вместо да ти стига за един ден ще ти стига за няколко дни, ако е смляна, хем и стоката става по-яка. При нас масово се храни с мляно - овце, кози, крави и т.н. Единственото е, че като се даде плявата се посипва с брашно за а я ядат повече, понякога като са се поохранили и се глезят, не я искат без брашно :biggrin: Хранят се по два пъти, сутрин и вечер, повечето хора само това им дават. На мен обаче един животновъд ми е казвал, че е добре, примерно, на обяд да им се дава не мляно, сутрин и вечер да си им даваш мляното, а на обяд по малко не мляно, понеже са преживни животни и е добре да им се раздвижват системите :biggrin: Нищо няма да им стане ако са само на плява, но ще е още по-добре ако им даваш и малко не мляно. Винаги, когато пожелаеш, мога да ти покажа овце, при приятел, хранени така. Ти сам ще забележиш разликата, много са яки. Quote В местната бачия, където към момента са част от животните ми, благодарение и ме само, на моето настояване се търси и докарва овен от породата черноглава плевенска овца. Това е много добре, защото забелязвам в приплодите, чудесни резултати! Но доста често в селските бачии се набляга на кръстосване с различни породи овни всяка година. Жалкото, което намирам е, че се затрива труда на поколенията животновъди преди нас, които са дали всичко от себе си, за вътре породено размножаване и запазване на качествата на породата животни. Въпросът ми отново е какво печелим и губим от кръстоските в овцевъдството? Който държи на продуктивни качества печели, който държи на порода губи. А и както сам казваш в сборните стада е много трудно, да не кажа и невъзможно, да говорим за запазване и поддържане на порода. За каквито се сети или чуе овчаря такива взема за кочове. А ако е както бяхме ние без постоянен овчар, а зареда(редуват се собствениците на овцете, според бройката им, да ходят да пасат цялото стадо) тогава пък съвсем. Един харесва черноглавите - има си черноглав коч, друг харесва старозагорските - пуснал старозагорски коч и т.н. Имало е и черни и бели и кафяви и вакли и шарени и какви ли не кочове. Като искаш порода да пазиш трябва да имаш повече овце, твое си стадо, да си имаш твой овчар и т.н. Иначе каква ти е гаранцията, че точно черноглавия коч ще замърли твоите овце? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 14, 2014, 01:01:08 AM Значи излиза, че кръстоските в овцевъдството дават продуктивни качества и се губи породността на животните.
Ако това е така, ще се съгласите с мен, че наистина чистата породност на българското овцевъдство е в окаяно състояние и следва да се полагат усилия, за да се запазят различните породи български овце в чиста форма. Размножаването следва да се извърши, чрез вътре породно размножаване. Как виждате вие бъдещето на различните породи овце в България? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 14, 2014, 13:13:48 PM Quote Как виждате вие бъдещето на различните породи овце в България? Аз го виждам малко мъгляво и неясно. Понеже при масовия начин на отглеждане не са кой знае колко продуктивни нашите породи за да могат да се самоиздържат трябва да са повече бройки, по-голямо стадо. Да речем поне 150-200 овце. Проблема е, че повечето хора не могат да гледат толкова глави. Има една "бариера", която ако се премине си на плюс, приходите са повече и съответно покриват разходите. Но ако не се подмине тази бариера и се остане под нея, и разходите са по-големи от приходите, нещата са в задънена улица. Тая "бариера" се прескача с определен брой животни, който може да си позволи да гледа над тая бройка е добре и може да си гледа и от нашите породи, макар и по-непродуктивни като са повечко и работата се получава. Но който не може да гледа толкова, гледа да конпенсира по-малкия брой с по-голяма продуктивност, да се изравнят силите, и прибягва към кръстосването или се отказва въобще от тоя изконен български занаят овцевъдството. Сам човек не може да се справя и да гледа много животни но пък нали сме си недоверчиви и доста хора не искат да наемат работници, нямат им доверие. Който пък все пак наеме в много от случаите го излъжат или окрадат, малко са тия дето случват да добри и честни работници. Та така, като се натрупат нещата - невъжможност, недоверие и се започват да се търсят варианти за оцеляване, най-лесните два са отказването въобще от овцете и преквалифицирането към друга сфера и ориентирането към чуждите породи и кръстоски. С няколко думи който може да гледа повечко овце може да си позволи да пази и породност, който не може трябва да избира порода или прехрана, ясно е на всички кое се избира в повечето случаи. Разбира се който си има други доходи и овцете са му за хоби и мерак може и няколко породи да си поддържа, но разчиташ ли на тях за да ядеш хляб нещата са съвсем други. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 14, 2014, 13:23:14 PM Това, естествено, си е мое мнение и никого не искам да ангажирам с него :smile:
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 14, 2014, 15:39:15 PM Споделям мнението на Don Krasi. Поддържането на чистопородността изисква обеми. А голяма част от овцевъдите (поне в моя край) гледат от 5 до 10 животни, колкото да вземат по едно агне за Гергьовден и да продадат още няколко. Тоест да си задоволят нуждите на домакинството като цяло. Така трудно някой би направил селекция мисля.
А да се издържаш като животновъд в България днес е трудно. В полски райони като нашия примерно се отглеждат овце с уж по-висока продуктивност, които изискват по-интензивно подхранване, а и по-голяма част от годината стоят на закрито. Имам добър познат, който има малко над 100 овце от породата „плевенска черноглава“. Човекът си изкарва някакъв семеен доход, но без да има възможност да спестява някакви особени средства. Което съответно не му позволява да си направи някои важни за него инвестиции. Абе все едно с жена си са на средна заплата в някой да речем среден по стандарт град. Предполагам няма нужда да обяснявам на по-запознати от мене хора каква зверска робия е това да ошеташ на 105-110 овце, на повече от тях агнета, на кон и т.н. без събота и без неделя. А приходите – като на среден чиновник с всичките му там почивки. Отделно повечето хора имат проблем с реализацията на млякото. Че и на агнетата, които често са принудени да продават едно по едно, че и често да колят и транжират според изискванията на клиентите. Вълната вече никой за нищо не я брои. Та на фона на всичкото това, овчарлъка (пак казвам поне в полски райони като нашия) хич не е атрактивен. Това отблъсква предполагам голяма част от мераклиите, част пък от които сигурно биха се захванали с някаква си степен на истински селекция. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 14, 2014, 16:22:36 PM rex, разбрал си това, което имах предвид, не на 100, а на 110% :cheers:
В повечето случаи нещата опират на само до желание, а и до възможности и реалности :smile: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 14, 2014, 17:11:27 PM Дали това означава, че овцевъдството само по себе си е замираща професия и занаят и отглеждането на различни породи овце е мисия невъзможна?
Дали на фона на всичко, което чуваме и виждаме, това да се подпомагат овчари е лошо, особенно, когато се стремят да запазят, нещо от поколенията, от дедите ни? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 14, 2014, 18:26:07 PM Краси, продължавам да твърдя, че основния проблем е в манталитета на нашенеца. Всичко останало са следствия. Ако иска млечни овце защо не си купи 10 от една порода, било плевенски, маришки, старозагорски и да вади мляко. Но не. Той ще купи къде каквото му попадне - зоопарк. След това ще пуска на коч от порода(или безпорода)според моментната хрумка. И накрая се оплаква, че местните овце не давали мляко. Ами няма да дават.
За разлика от нашенеца, в съседната ни Румъния например ще видите монолитни стада от една порода. Сборни селски стада, но породата е една. И са няколко такива стада в рамките на едно село. Породата е местна. Това говори ли ви нещо?? В Швейцария или Германия пък ще видите как се опазва порода с по десетина бройки на ферма. Така че видно е, че може, ама трябва да искаш. А нашенеца масово не иска. Не иска и да се научи. А най-лошото е, че научните специалисти вместо да поведат хорото в посока породност, слизат на нивото на мишмаш животновъда, като започват да му съчиняват измислени "породи" от мишмаша за да вземел субсидия. Но и за да се намират самите те на работа. И така кипи безмислен по същността си, но средствоусвоителен труд. Така наречената Средностаропланинска овца е брилянтен пример. "Порода" в която не можете да намерите две сходни животни. Но за нея се дават субсидии и на фермерите и на развъдна организация. Към ник "Говедар": категорично няма селекция и по външни белези. Абе да си го кажем реално -направо няма селекция. Има антиселекция в болшинството родни ферми. Минималните изключения от това правило не променят общата картина. Впрочем какво става когато една субсидийна "порода" достигне тавана от 10 000 бр и излезе от субсидиране. В нормалните страни, порода с 10 000бр. вече е добре селектирана, живее свой живот, носи доходи на стопаните от продукцията и разцъфтява. У нас... настава паника сред фермери и обслужващите ги научни специалисти , защото всички те са полегнали единствено на кълката - усвояване на субсидия. И какво измислят? Отново оригинално българско решение - решават да разделят псевдопородата на две породи и така да си запазят субсидиите. Е нема такава държава и такъв манталитет... :no: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 14, 2014, 19:06:54 PM Овцевъдството няма да умре, може съвсем да се свие но няма да умре. Поне се надявам.
Добре е да се подпомагат ама с нашата балканска оправия как па от 10 само 1 реално иска да направи нещо, останалите 9 се прокрадват покрай него и се налапват без всъщност да свършат нищо полезно? Докато има възможности, или по-скоро "дупки" в закони, правилници, програми и т.н., които да позволяват на пишман чобани да получават пари за уж еди каква си порода овце, а те колко са породни е съвсееееееем отделна тема, няма да има полза от това подпомагане. Парите отиват в разни нагли келемета и простаци вместо в работливи, честни и съвестни хора. Приказките за Дядо Коледа, който щял да дойде през комина, и за добрите субсидии, които ще отидат само при тези дето са слушкали, не вървят и никой не вярва в тях. Ако не се променят правилата, по които се отпускат пари, и не се следи човека, на който са дадени, дали запазва и развива породата с тези пари и постига реалните резултати, които си е набелязал, полза и ефект няма да има от подпомагането. Някои пак ще си купуват джипове, телевизори и какво ли още не с "грешни" пари и няма да са имали, даже няма да са виждали и помирисвали дори, овца. А хората, които имат чистопородни животни ще изнемогват докато накрая не се предадат. И в крайна сметка какво ще става - администрацията ще си вика дали сме пари, защо нищо не се прави, бедните хорица ще се вайкат, че нищо не са получили, хитреците ще харчат чуждите пари (някои и ще делят с администрацията) и те така те - кучатата си лаят - кервана си върви, куче влачи - диря няма...... Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 14, 2014, 19:45:54 PM Quote Краси, продължавам да твърдя, че основния проблем е в манталитета на нашенеца. А, той манталитета си ни е проблем от край време и за каквато и сфера да стане въпрос една от основните пречки, които ни пречат да постигнем нещо по-значимо във въпросната сфера, винаги е била и ще си остане манталитета. В другите държави запазват, ама освен съзнанието да го правят ще дойде да имат и възможности, правилно подпогагане, подкрепа и т.н. Ама най-вече сигурно имат и ДЪРЖАВА, а ние какъвто ни манталитетеца, такива ни и възможностите, такава ни и държавицата.....абе ние сме си проблемните, държавата това са хората, а като хората са "маскари" каква да е държавата....... Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 14, 2014, 21:06:26 PM Аз лично бях април месец в едно село около Годеч. Видях стадо от 450 старопланински овце. Е прав е г-н Седефчев, та то нямаше една с една еднаква. Ама шарени, тъмни, петнисти, каквито ти душа иска! Субсидии, веднага, стпанина ме оферира веднага, ела на пролет, вземи сто и веднага почваш със субсидиите, ми каза той. На промоция ще ти ги дам, даже. Е бях потресен, казвам Ви! Казах си, тука качва ли се някой да види за какви животни се дават пари?! След това днес говорим за кръстоски, еми то няма контрол в самите породи, да не говорим за селските бачии! Но съгласен съм, че не се цени това, което имаме, като генофонд. Краси, приятелю, аз разбирам, че хората търсят повече пари, още пари, много пари, но хората, които се занимават с нещо по-ценно от пари следва да са наясно с това и да му се радват.
Понякога, при местните животновъди се наблюдава липса на цел, липса на поглед в бъдещето. Тогава имаме ситуацията давай пък каквото дойде! Нещо тотално безсмислено и жалко! Мъчно ми е, както за загубите на гени, така и за безцелните животи на много от съгражданите ни! Жалко и тъжно е! Но въпреки това, ще каже Вано, той е pr, нека, но се радвам и подкрепям истинските неща, ясните и добре обмислени цели! Подкрепям тези неща! И не стоя отстрани и да казва браво момчета, Евала, давайте, само така. Аз и действам, според възможностите си. Имам цели и ако имам Божията благословия, ще имам успех в това, което съм започнал! Защото без Божията подкрепа сме за никъде! Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 14, 2014, 21:27:20 PM По-ценно от пари казваш, има еди лаф - "никой не е по-голям от хляба" и още един - "гладът е по-силен и от тока".
Когато парите не стигат за хляб породата е последното нещо, което е на дневен ред. Като цяло сме беден народ и мисленето ни е като на бедни - предимно за прехрана, подслон и т.н. Някой ден това мислене може да се промени и да започнем да мислим за някои ценности, за които днес не се сещаме, но за да стане това пъво трябва много промени да настъпят в мнго области и цялостната картина да се подобри. Дано дочакаме този ден. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 14, 2014, 23:18:14 PM Колеги недейте така , не всичко е унищожено . Сега се събират последните оцелели бройки от Южносредногорската , които са различна порода от копривщенската и дъбенската. И тая порода ще спасим и в нея имало субсидии :lol: Скоро всяка община та даже и село ще си имат собствена порода :clap:
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 15, 2014, 08:46:29 AM Трайко, това дето казваш хич не е лошо, ама е малко на теория.
Отново споделям мнението на Краси. Когато няма пазар и съответно реализация, когато няма държавна политика в сектора, няма как да говорим за тези неща. Ти като нямаш тези икономии от мащаба, за които говори Краси, си ограничен в действията ти. Кое от разпокъсани полу-стопанства с по 5-6 овце ще си позволи закупуването на племенен коч, след 2 години пак и след още 2 отново? В такава среда на работа е и до голяма степен оправдано дейността ти да се базира на оптимизиране на разходите. След като няма как да се увеличат приходите нали. Племенните животни струват пари, много пари, а нито млякото им, нито месото им имат пазар. И като цена не се различават от млякото и месото на кръстоските, въпреки високата си цена. Тази себестойност към момента е непосилна за много хора. Дори и да сънуваш племенно стадо, до голяма степен няма икономическа логика да го направиш. Защото ако нямаш външен пазар, и телето от крава ангъс Абърдийн (купена за няколко хиляди евро), и телето от черношарената крава, ще ти го купят на едни пари. Въпреки неземната разлика в качеството им. Тук нещата не опират според мен до някаква липса на патриотизъм у хората, а до факта ,че на сектора системно не се помага, а е буквално оставен на самотек и оцеляване. Между другото целенасочената държавна политика към зърнопроизводителите доказва горното. Тоест, че е възможно и когато има желание нещата се случват. Поздрави Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 09:04:26 AM По-ценно от пари казваш, има еди лаф - "никой не е по-голям от хляба" и още един - "гладът е по-силен и от тока". По време и след Освобождението на България от турско робство, както и след балканските войни, българите, не са били много по-богати отколкото са днес! Даже напротив, били са още по-бедни, защото са нямали пари за храна за всичките си деца и са ги пращали ратай или работници от малки, за да се изхранват. Така, че въпросът не е в парите, те винаги са малко и никога не стигат! Израза с тока и глада идва от циганите и манталитета дай да крадем, вместо да работим! Когато парите не стигат за хляб породата е последното нещо, което е на дневен ред. Като цяло сме беден народ и мисленето ни е като на бедни - предимно за прехрана, подслон и т.н. Някой ден това мислене може да се промени и да започнем да мислим за някои ценности, за които днес не се сещаме, но за да стане това пъво трябва много промени да настъпят в мнго области и цялостната картина да се подобри. Дано дочакаме този ден. Виж колко е мързелив човек и как не иска да се движи напред : на село, когато попиташ хората, дайте да работите нещо, ооо, чадо няма работа на село, няма! Е, добре де хванете се да гледате животни, поляни, Балкан, колкото искаш! Ооооо, чадо, много е работа!!! Ааа, значи проблемът не е, че няма работа, а че е много работа! Масово, хората, чакат да дойде някой и да мисли вместо тях и те само да вършат нещо или да се скатават и взимат надник! Изводът е следният, ако един човек иска и има мерак, и държавата помага и нещата вървят! Беден животновъд не съм видял до сега! Няма и да видя! Въпросът е в това, щом се гледат животни, що да не се съсредоточиш върху една българска порода! Но и да не е българска, гледай само една чиста порода! Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 09:10:49 AM И за Рекс, мога да кажа, разбира се, че неможеш да очакваш от агне от рядка порода супер голяма сума. Но отново има методи и чалъми, как да реализираш продукцията си на пазара. Хора, както вървят нещата, частните стопани с по една, две пет овце се предават, остаряват и умират. Младите не се занимават и продават животните. След десетина, двадесет години ще останат само тези, които се прехранват от стадата си! И винаги ще има хора, които ще търсят и по-скъпото и по-различното! Въпрос на реклама, маркетинг и идеи!
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 15, 2014, 09:18:35 AM Има - и са точно чалъми - на черно. И този маркетинг води до там, че не можеш да покажеш после официални доходи и финансов резултат, не ползваш никакви данъчни облекчения. В следствие на което не можеш да получиш финансиране от никакъв източник когато ти потрябва и т.н. И пак се опира до същото, за което говорих преди малко.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 09:25:18 AM Е защо пък чалъмите непременно следва да са нещо на черно. Говоря за чалъми с отглеждането на животните, така, че да можеш да реализираш сравнително прилични агнета на пазара!
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 15, 2014, 11:08:19 AM Quote Ооооо, чадо, много е работа!!! Ааа, значи проблемът не е, че няма работа, а че е много работа! Масово, хората, чакат да дойде някой и да мисли вместо тях и те само да вършат нещо или да се скатават и взимат надник Това си ни е останало от комунизма, един или няколко да мислят и решават, другита само да бачкат без да влагат грам мисловна дейност какво, що и т.н. Е да ама за да успееш в нещо трябва първо добре да помислиш кое, как да направиш. Който има малко по-разчупено виждане и мислене ще постигне успех, а тези дето чакат от небето да им се спусне свише и не полагат и минимални усилия няма как да просперират, напротив - обречени са на мизерия. "Помогни си сам, за да ти помогне и Бог" - нали си обичам лафовете и народните мъдрости та честичко ги ползвам :smile: Quote Беден животновъд не съм видял до сега! Няма и да видя Значи си един от малкото. Ако си ходил само при хора, които вече са "завъртели колелото" съм съгласен, но я отиди при някой по-дребен животновъд, или при някой, който сега прохожда, и ще видиш каква е реалността в низините. Quote Говоря за чалъми с отглеждането на животните, така, че да можеш да реализираш сравнително прилични агнета на пазара То чалъми си има за всяка една работа. Както казвам аз дори и при метенето си има чалъм как да въртиш метлата за да изметеш хубаво, а не само да бръскаш и вдигаш пепел. Агнетата каквото и да ги правиш пак ще си има голяма разлика. Едно агне от каракачанска овца колко и да го храниш и гледаш като го заколиш и изчистиш пак ще остане колкото един по-голям белгийски великан(порода заек). А примерно агнето от черноглавата си пълни една голяма тава като нищо и сбора, панаира, празника е направен и гостите са посрещнати както си му е реда. Колкото и да има разлика във вкуса, месото на полските породи, когато животното е добре гледано и особено на бозайничето, не пада по-долу като вкусови качества от това на балканските. Така си мисля аз. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 11:26:44 AM Не съм клал Каракачанско агне и не мога да кажа. Относно реалността в низините, тя ще продължава да бъде такава до момента до който хората на започнат да си поставят цели, а не всичко да върви на самотек.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 15, 2014, 11:55:12 AM Е то като ти е до коляното е ясно какво ще остане от него като се одере и изчисти. А и колко да е като овцете са горе-долу по 30-тина кг. При нас до 40-50 кг се води агне :biggrin: и над тях вече шиле.
Цели трябва да има всеки, но кой как ги постига е отделен въпрос. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: vano on July 15, 2014, 14:11:56 PM По-ценно от пари казваш, има еди лаф - "никой не е по-голям от хляба" и още един - "гладът е по-силен и от тока". Когато парите не стигат за хляб породата е последното нещо, което е на дневен ред. Като цяло сме беден народ и мисленето ни е като на бедни - предимно за прехрана, подслон и т.н. Някой ден това мислене може да се промени и да започнем да мислим за някои ценности, за които днес не се сещаме, но за да стане това пъво трябва много промени да настъпят в мнго области и цялостната картина да се подобри. Дано дочакаме този ден. И тука идва въпросът, защо сме беден народ? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 15:53:22 PM В северозападният край над 30-тина кила вече върви към шиле и не можеш да го сгънеш в тавата.
Но нека се върнем на темата. Какво печелим и какво губим от кръстоските в овцевъдството? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 16:01:40 PM По-ценно от пари казваш, има еди лаф - "никой не е по-голям от хляба" и още един - "гладът е по-силен и от тока". Когато парите не стигат за хляб породата е последното нещо, което е на дневен ред. Като цяло сме беден народ и мисленето ни е като на бедни - предимно за прехрана, подслон и т.н. Някой ден това мислене може да се промени и да започнем да мислим за някои ценности, за които днес не се сещаме, но за да стане това пъво трябва много промени да настъпят в мнго области и цялостната картина да се подобри. Дано дочакаме този ден. И тука идва въпросът, защо сме беден народ? Отговорът е защото не сме богат. А не сме богат, защото не искаме да станем такива. Защото около нас страните имат, а ние все нямаме. Те търсят начин, а ние все се оплакваме. Те се сърдят, че не могат да правят още, а ние мрънкаме и търсим кои да ни е виновен, че сме в калта. Хайде вече да се спре с това и като никой не иска да подаде ръка, да се изправим сами, да се поотъпаме и да се поогледаме откъде духа вятъра! Не може все политиците да са виновни. Винаги съм сравнявал държавата ни с мащеха, тя нито помага, нито пречи. Или помага малко и пречи малко. Но това дава възможност да се търсят варианти, да се търсят начини всеки сам да върви напред, да се образова и да успее. Да се образова включва повече от това само да може да чете и брой колко овце прибира вечер в кошарата. Няма успех без усилия. Няма усилия без воля. Няма воля без цел. Няма цел без мисъл. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: vano on July 15, 2014, 16:17:06 PM Ето в това е разковничето - докато сами не вземем съдбите си в ръце, дотогава ще сме последната дупка на кавала. Няма кой да дойде и да ни оправи от вън. Политиците си ги избираме ние и са точно представителната извадка на народа, така че няма от какво да се оплакваме.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 15, 2014, 20:28:21 PM Отговорът е защото не сме богат. А не сме богат, защото не искаме да станем такива. Защото около нас страните имат, а ние все нямаме. Те търсят начин, а ние все се оплакваме. Те се сърдят, че не могат да правят още, а ние мрънкаме и търсим кои да ни е виновен, че сме в калта. Хайде вече да се спре с това и като никой не иска да подаде ръка, да се изправим сами, да се поотъпаме и да се поогледаме откъде духа вятъра! Не може все политиците да са виновни. Винаги съм сравнявал държавата ни с мащеха, тя нито помага, нито пречи. Или помага малко и пречи малко. Но това дава възможност да се търсят варианти, да се търсят начини всеки сам да върви напред, да се образова и да успее. Да се образова включва повече от това само да може да чете и брой колко овце прибира вечер в кошарата. Няма успех без усилия. Няма усилия без воля. Няма воля без цел. Няма цел без мисъл. Трайко, говориш ги малко като пенсиониран учител в селска кръчма, ще ме извиняваш. То на приказки много хубаво, но специално и точно за този животновъден бранш - какво е решението, ако не целенасочена и далновидна държавна политика? Ти ми говориш за някакви трикове и чалъми за производство на "сравнително прилични агнета". Тъй - и ако нямаш осигурен пазар, какво - ще се снимаш с тях сигурно?Не знам защо оставаш с впечатление, че много голяма група от хора са много прости, цял живот гледат кръстоски и хич не са се сетили, прочели и обменили опит за таз или оназ порода овце. Човекът, за когото писах днеска е незнам си кое поколение овчарин, толкова овца му е минала през ръцете, че стадото му е часовник. На мене направо ми е падала шапката какви седалищни раждания е изкарвал до положителен край, дето много ветеринари капа ще му клатят. И ако му влезем в работния ритъм (от 5 сутринта до 10 вечерта) тебе, мене и сигурно още 10-тина на куп ще ни направи криви. Този ли човек не знае какво трябва да се направи или държавата не му дава шанс и помощ? Пак ще ти кажа - когато няма ръст в приходите, се прибягва към оптимизация на разходите. Икономически закон. За толкова овце и агнета, трябват толкова декара люцерна и толкова декара царевица. А млякото няма цена, агнетата отиват почти на себестойност, вълната не я броим. Ако искаш, казва държавата. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 15, 2014, 22:38:45 PM rex, относно икономическата страна на проблема си прав. Нямаш ли картбланш за легален пазар на продукцията, нямаш легални възможности за растеж. Но масовото използване на кръстоски от нашите животновъди не се дължи на икономически причини, а на манталитет. Само ще вметна, че последните чистопородни животни от няколкото породи, с които съм се занимавал бяха запазени не при паралии, а при скромни, дори бедни хора. Но явно хора, които си тачат соя и упорито са го запазвали въпреки държавната политика и въпреки превратностите на съдбата. Та стигаме пак до там, че докато не си променим мисленето, няма да си променим съществено и битието.
Така и не виждам реална икономическа причина в това да събираш животни с неясна продуктивност, да ги подлагаш на допълнителни случайни кръстоски и да очакваш да имаш успех и устойчив растеж. Кръстоските имат смисъл единствено ако се търси хетерозисния ефект на F1 поколение, което да отива на пазара. Но за целта трябва да отглеждаш чистопородно изходните породи, с които да правиш кръстоската. Но всичко това значи добро и правилно планиране на краен резултат и няма нищо общо с хаотичните кръстосвания които прави масовия животновъд. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 15, 2014, 22:54:08 PM Стига Rex, това е несериозно. Разграничи нещата. Говорим за кръстоските, какво губим аз и ти и какво печелим? Какво губят децата ни и какво печелят? Държавата помага, колкото може. Говориш за пазари, вариантите са два. Търсиш пазар и реализираш. Някои друг търси, намира, идва и ти му продаваш. Не искам да ободя никого. Човекът овчар си знае работата. Режимът от 5:00 до 22:00 ми е напълно познат и много труден без обена дрямка, когато се намери време, разбира се. Караш ме да ти задам директен въпрос, а именно: ти какво направи, за да може държавата да обърне внимание на овцевъдството и чобаните по места?
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 16, 2014, 20:46:24 PM Държавата помага, колкото може. Говориш за пазари, вариантите са два. Търсиш пазар и реализираш. Някои друг търси, намира, идва и ти му продаваш. Караш ме да ти задам директен въпрос, а именно: ти какво направи, за да може държавата да обърне внимание на овцевъдството и чобаните по места? Останалата част от поустинга ти ще го пропусна щото не виждам по кой начин да му бъде отговорено. Започвам отзад напред - караш ме да ти задам и аз директен въпрос - ти какво направи за да обърне държавата внимание на финландските вулканични камъни? Относно пазарите - оставам с впечатление, че дефиницията ти за пазар е място, където се продават животни. А пък то е система, в която търсенето и предлагането определят една динамична продажна цена. Тъй като по настоящем търсенето не е подчинено на никаква пазарна логика, на предлагането му се налага яката да се нагъзи. Предполагам нямаш и идея как се изнасят живи животни на шосеен транспорт. И колко по-лесно е за едни албанци, които понеже не са в ЕС, просто минават през Турция и за тях нп. За квоти да не говорим, защото за простосмъртните това е табу. И понеже за тебе 1+1 винаги е 2, тоя дето ще дойде да му продадеш, можеш ли да ми кажеш дали и какви документи относно продажбата ще ти издаде? И като допълнителен въпрос - на теб като (евентуален) производител на агнешко месо кой и колко фактури би ти написал за фуражите, обработката, ветеринарията и т.н. Какво счетоводство ще ми правиш по такъв начин и какъв ще е ефекта от това? Ако се работи по този начин, а то се работи, до тука си с двата крака в сивия сектор, че и оттатък. И си оставаш на това ниво, защото към момента такива са реалностите. Държавата пак ти казва - ако искаш. Тъй, и като каза, че държавата прави "каквото може", помисли си какво направи за някои други сектори от селското стопанство. С какви ускорени темпове се изплащат техните субсидии (често в аванс), какви преференции за безакцизни горива и т.н. се ползват. Хайде после помисли си и защо. Та тъй, на форум и хартия е много лесно да се приказва, ама малко трябва да има връзка и с реалността. Иначе Ботев всички сме го чели. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: vano on July 16, 2014, 21:00:15 PM И какво представлява държавата? Къде е организацията, която защитава животновъдите или има 15 псевдотакива. Колко пъти животноивъдите блокираха границата, направиха гражданско неподчинение, стачкуваха и т.н. докато си извоюват преференции за сектора?
Държавата, това сме ние. Докато се държим като стадо и стоим надупени, чкайки някой да ни оправи, за да ни плати вечерята, ще сме си все така - последната дупка на кавала. Не го ли разберем един път завинаги, никога няма да се оправим. Ще си плачем по форуми и на маса, а шайка селски тарикати ще си пълнят гушата и ще си живеят живота. Ей ви един пример - колко от животновъдите се вдигнаха на протест срещу такива, които вземат субсидии за пасища, а нямат и 1 глава животни??? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 16, 2014, 21:09:45 PM vano - и след като една година имаше протести в държавата, нещо случи ли се?
За жалост държавата , това не сме ние. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: vano on July 16, 2014, 22:01:07 PM И колко хора протестирахме - 20-на 30 000 в най-силните дни от едномилионна София и още 2-3 000 в останалата част на България. Еми нормално е нищо да не се случи. Народа явно е доволен и затова си трае. Така че никакви оплаквания от държавните институции.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 16, 2014, 22:27:57 PM Никой нищо не губи от кръстоските , ако въпросните чисти породи са рентабилни защо са на изчезване ? Да ги унищожим ,обаче е като да нарежем бабиния момински сукман на терлици . Грехота е . Тогава шепа мераклии да ги гледат и пазят -мерак цена няма и за тях е все едно колко са им доходоносни. Животновъдите може да сме мазохисти но не сме самоубиици. Който разчита само на животновъдство еле пък на чобанлък и няма други доходи в къщи знае как се вади хляб през иглени уши. И одглежда това което му е рентабилно и доходоносно.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: Пеньо on July 16, 2014, 23:42:16 PM Не веднъж съм казвал, че в никоя друга сфера не се наблюдава такъв парадокс, както при животновъдството. Когато се правят разходи: фураж, сено, люцерна, стригачи, вет. услуги, транспортни, ел., ВиК, GSM, и десетки други, ВИНАГИ цената я определя отсрещната страна. Когато животновъда продава: цената на млякото я определя мандрата; цената на агнетата (телета и др.) я определят разни джамбази (ихтимански цигани или "модерни" каракачани); за вълна и кожи да не говорим. К'ва държава?!? Какъв пазар?!? К'ва справедливост?!? Прав е REX, че животновъдството е в сивата икономика, само че от е....та страна.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 17, 2014, 00:26:11 AM Гпведар, това дето си го написал, я за по лесно го прекарай през призмата на отглеждане на кучета за охрана на стадото и ще разбереш, че не породите са некачествени, а на животновъда му е все тая какво гледа. Това е реалността. Дори и ако се е взел да търси наистина куче работар, пак няма да се насочи към чистопороден каракачанец, азиатец или кангал, а ще предпочете някакво кръстосано подобие. Защото ако търсеше ефективост масово трябваше да отглеждат чистопородни каракачански кучета. Но не би. Вземат каквото им попадне стига да лае и да се мотае около обора. Пък и ако е без пари - още по добре. Такова е и отношението към породността на овце, крави, коне и т.н. Бройка да е и да дава някакво мляко, агне и т.н.... Ей за това чистопородните стада са изключения в милата ни родина. Под чистопородни нямам предвид такива дето са породни само на хартия за да вземе фермера субсидия. Имам предвид стадо, което като го погледнеш само ти "казва" каква му е породата. И тук не сезирам само български местни породи. Колко са стадата у нас изцяло с Ил дьо Франс? А колко са тези при които само коча е породист и се пуска на сбирщайн овце, а уж фермера гледа животните за месо. Ил дьо Франс е рентабилна порода в цял свят. Асаф също. Колко чистопородни стада има у нас? А колко са кръстоските?
И пак стигам до там, на съвременния животновъд му липсва отношение към чистопородността. Липсата на отношение резултира в масово използване на хаотични кръстоски. От там - в съответни хаотични резултати. За съжаление българския фермер страда от синдрома, че не му е работа той да се грижи за породите. Според него там някъде нависоко или надалече има кой да върши тази работа. А той само тарикатски ще се възползва. И колко се възползва? Какви постижения имат нашите животновъди? Имаме ли какво да представим пред света като продуктивни достижения? Защо така наречената Синтетична популация Българска бяла млечна овца,(която е създавана с цел високопродуктивност и е призната официално през 2005г.) продължава да се кръстосва масово с чужди постижения на селекцията. Излиза, че десет години след официалното и признаване тя не постига желаната продуктивност. А е селектирана от най-млечните ни местни породи Плевенска и Старозагорска плюс най-млечните световни породи Аваси и Източнофризийска. Ако 10 години след официално признаване на продуктивна порода продължаваш масово да я кръстосваш, това е ясно признание че липсва селекция. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 17, 2014, 01:29:16 AM И кво излезе, аз мога да смятам 1+1=2 и сентенцията е нема такава държава!
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: Nomad on July 17, 2014, 09:40:44 AM Наистина забелязвам,че в България масово се е наложило мнението,че когато гледаш овце,водещото трябва да е,тя
да може да покрие вложеното по нея,че и нещо за стопанина.Породноста остава малко назад.Дали самия живот е довел хората до това разбиране и за някои това са просто животни от които не трябва да е на загуба.Аз мисля ( и по-рано съм го писал),че породите за това ги има,за да се съхраняват и опазват.Всеки може да си направи сметка,от каква порода има нужда и да се насочи към нея.Това не е само настоящ момент.Помислете,ако започнат да се затриват или кръстосват по-непродуктивните породи,след време ще се знае за тях само по книгите.И за разведряване ще ви покажа нещо което ме смая: Черноносова вале овца ( Valais Blacknose,Walliser Shwarznasenshaf ). (http://i052.radikal.ru/1407/3f/a07ad354c73d.jpg) (http://www.radikal.ru) (http://s019.radikal.ru/i643/1407/51/7b32f7fd7cf8.jpg) (http://www.radikal.ru) Отглежда се в кантона Вале Швейцария.Повечето може и да сте запознати с характеристиките й,но аз виждам за първи път. Това ми е мисълта.Съхранени чистопородни животни,които освен наслада за окото са история. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: kennel Vucho on July 17, 2014, 11:31:50 AM История пазена и "разказвана" от много поколения назад във времето за да стигне до нас. Въобще не са прави тези които твърдят че местните чистопородни животни не са рентабилни. Просто за всяка порода се иска определени условия където тя да бъде отглеждана и смисъла от това отглеждане да бъде максимално икономически ефективно обоснован. Е това трябва да се има предвид. Нямам нищо против и чистопородното развъждане и отглеждане на вносни породи, но не и кръстосването им. Факт е обаче че вносните породи не се аклиматизират добре у нас и начина на отглеждане, хранене и профилактика значително се отличава от този в естествения им ареал. Така че нека всеки сам да прецени "кое колко". Пример ще дам с прословутата Източнофризийска овца - след няколко вноса през 30-те години, и няколко неуспешни опити да се аклиматизира в района на Софийското поле, още тогава проф. Хлебаров и други наши учени, изказват категоричното становище, че е безпредметно отглеждането на тази порода в чистопородно състояние у нас, поради невъзможността и да се аклиматизира към местните климатогеографски условия, хранителна база и инфекциозно-паразитен фонд и невъзможността и тук да прояви своите генетични заложби. В същото изследване авторите са категорични чеза да проедолее аклиматизационната бариера, кръвността на чистопородната Фризийска овце трябва да се редуцира чрез кръстосване нас местни овце до кръвност не превишаваща 25 %, но тогава авторите посочват че млечността и плодовитостта на получените кръстоски пада да стойности почти равнозначни на местните овце. Въпреки тези категорични изводи направени на базата на изследвания, внос на източнофризийски овце продължава и до днес и най-вероятно и ще продължи и за напред. Оставете вноса, но продължават и кръстосванията с тази порода на всевъзможни овце с цел повишаване на млечността. Но никой не отчита факта че в 25 % кръвност на кръстоските губят от потенциала за висока млечност на чистопородните Източнофризийски овце и по нищо не надминават нашите Плевенски или пък Вакли маришки овце, напротив. Такива примери доста мога да дам. Така че безразборния внос на генетичен материал от къде ли не, и от кой ли не, води само до едно - "замърсяване на местния генофонд до застрашителни за неговото съществуване размери".
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 17, 2014, 15:09:27 PM Едно въпросче ми се върти в главата. Местните ни полски породи -Плевенска, Старозагорска, Маришките, Софийската(Елинпелинска) и т.н. овце годни ли са за машинно доене?
Някъде бех чел, че не всяка порода овце може да се дои машинно, а само определени породи. Има ли нещо вярно в това или не? Може и да не е съвсем по темата но за един въпрос няма да правя отделна тема. А и всъщност защо пък да не е по темата, с машинното доене се спестяват разходи от заплати за работници. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 17, 2014, 16:36:02 PM Аз си мисля, че породите (както каза и д-р Вучков), са се формирали по такива изисквания, че да бъдат максимално ефективни според спецификата на конкретен район. Полските животни са по-едри и съответно по-продуктивни, защото равнинния климат и релеф осигуряват възможността за производство на повече фуражи. Овце пък от типа на каракачанската въпреки по-малкия си стопански капацитет са изключително пригодни за отглеждане на места, където по-едри животни не биха понесли климата и релефа. И където няма друг особен селскостопански поминък като алтернатива. Но в крайна сметка всяка порода представлява селекционна работа, която извлича оптималното от средата, в която и за която е създадена. Пречупено през тази призма, каракачанската овца също е продуктивно животно, тъй като в нейния ареал на отглеждане, много други породи просто няма да оцелеят физически.
Но в крайна сметка, винаги трябва да има икономическа логика при отглеждането на тази или онази порода. Дали животните ще се отглеждат за месо, мляко или пък като елитно стадо за производство на агнета за разплод - без достатъчно приходи, които да осигуряват печалба (прехрана), не мога да си представя как ще стане тази работа. И тук според мен е основополагащата роля на държавата, която да създава селекционни центрове - ама реално работещи такива, които на преференциални цени да предлагат на желаещите животновъди племенен материал. Да стимулират създаването на племенни стада, реално (и то истински специалисти) да консултира желаещите кое и в какви мащаби е подходящо за тях. Както да осъществява необходимия мониторинг дали се работи по техните изисквания. И не на последно място да защитава интереса и на едри, и на дребни производители, като предприема действия или по създаването на реални пазарни цени. Или ако цените ще остават такива, да се дотира производителя с нормална субсидия. Така би се създал един реално работещ пазар, на който да има място за всички. Така и хората ще се върнат в този селскостопански отрасъл. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: kennel Vucho on July 17, 2014, 17:58:16 PM Разбира се че са годни. В Дружеството за отглеждане и развъждане на маришките овце вече има няколко стада с такава технология на доене. Просто въпрос на вътрестадна селекцияпо форма на вимето и цицките, и съответно приучване на овцете към самата манипулация.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 17, 2014, 20:36:15 PM Разбира се че са годни. В Дружеството за отглеждане и развъждане на маришките овце вече има няколко стада с такава технология на доене. Просто въпрос на вътрестадна селекцияпо форма на вимето и цицките, и съответно приучване на овцете към самата манипулация. :cheers: Абе спорихме с едно приятелче на тая тема и той казваше, че може, а аз мислех и твърдях че не може. Бях чел някъде, че не всички овце са пригодни за агрегат, а само определени породи. И даже някои, като гръцките Хиоси, са селектирани освен по продуктивни качесва и по форма на вимената и цицките за да може да се практикува машинното доене. Значи той е бил прав, а аз съм грешал, още по-добре щом е така :smile: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: Пеньо on July 17, 2014, 23:51:28 PM История пазена и "разказвана" от много поколения назад във времето за да стигне до нас. Въобще не са прави тези които твърдят че местните чистопородни животни не са рентабилни. Просто за всяка порода се иска определени условия където тя да бъде отглеждана и смисъла от това отглеждане да бъде максимално икономически ефективно обоснован. Е това трябва да се има предвид. Нямам нищо против и чистопородното развъждане и отглеждане на вносни породи, но не и кръстосването им. Факт е обаче че вносните породи не се аклиматизират добре у нас и начина на отглеждане, хранене и профилактика значително се отличава от този в естествения им ареал. Така че нека всеки сам да прецени "кое колко". Пример ще дам с прословутата Източнофризийска овца - след няколко вноса през 30-те години, и няколко неуспешни опити да се аклиматизира в района на Софийското поле, още тогава проф. Хлебаров и други наши учени, изказват категоричното становище, че е безпредметно отглеждането на тази порода в чистопородно състояние у нас, поради невъзможността и да се аклиматизира към местните климатогеографски условия, хранителна база и инфекциозно-паразитен фонд и невъзможността и тук да прояви своите генетични заложби. В същото изследване авторите са категорични чеза да проедолее аклиматизационната бариера, кръвността на чистопородната Фризийска овце трябва да се редуцира чрез кръстосване нас местни овце до кръвност не превишаваща 25 %, но тогава авторите посочват че млечността и плодовитостта на получените кръстоски пада да стойности почти равнозначни на местните овце. Въпреки тези категорични изводи направени на базата на изследвания, внос на източнофризийски овце продължава и до днес и най-вероятно и ще продължи и за напред. Оставете вноса, но продължават и кръстосванията с тази порода на всевъзможни овце с цел повишаване на млечността. Но никой не отчита факта че в 25 % кръвност на кръстоските губят от потенциала за висока млечност на чистопородните Източнофризийски овце и по нищо не надминават нашите Плевенски или пък Вакли маришки овце, напротив. Такива примери доста мога да дам. Така че безразборния внос на генетичен материал от къде ли не, и от кой ли не, води само до едно - "замърсяване на местния генофонд до застрашителни за неговото съществуване размери". В България "фризийката" дава повече сополи отколкото мляко.Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 18, 2014, 10:37:58 AM Е то в чисто състояние може и да няма много стада от тия няколко вносни породи, било заради климата, че не им понася, било заради условията, но и най-вече защото много малко хора биха могли да си позволят да закупят и поддържат цяло чистопородно стадо. Но пък са и доста тия, които могат да си купят 1-2 коча и да ги пуснат при овцете си. Колкото и да не им понася и колкото и да са "калпави", както твърдите, с по-добри грижи все ще изкарат 1-2 сезона като разплодници и ще оставят малки. Та не е чудно, че тия дето кръстосват не купуват овце за страх, а си купят някой и друг коч и чрез метода на поглъщателното кръстосване или просто на някакво кръстосване с различни кочове постигат някакви резултати. А щом продължават да го правят едва ли са на загуба, българина не би търпял нещо, от което няма полза. Ако няма файда никой няма да иде да даде 500-600 лв. за породист коч, при положение, че за тия пари ще си купи поне два обикновени, та ако е по-добър търговец и три.
П.П. Да вземе отношение aborigen-а и да се приключва. При него май си виреят без проблеми. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 18, 2014, 12:59:43 PM Краси, сам го казваш. Постигат някакви резултати при това при хаотична селекция. Една година чуе, че френските породи за месо дават яки агнета - пусне такъв коч. на следващата намери кусур на агнетата, пък дочуе за фризийката и реши да вкара такъв коч. Следващата година пак се хваща на рекламни трикове и сменява породата на коча.... След 5 години пак се хваща на въдицата и вкарва фризиец(макар вече да е опитал и да не му е харесал резултата) и така нататък. При това да не забравяме че базовата група от овце е миш маш с неясен произход. И в резултат човека получава НЯКАКВА продукция.
И това е практика не само при дребни стопани с недостатъчно средства. Това е предпочитан метод и при хора с големи стада и по-големи финансови възможности. Има и някои малки изключения, колкото да потвърдят правилото. А дали българина не би търпял... ами търпял е и търпи изключително големи глупости на свой гръб. Та една калпава селекция ли няма да изтърпи. Търпи и дори с времето започва да си харесва метода на селекционно тото. Липсата на ясна и далечна цел е основното, заради което някой не би дал 500лв за качествен коч. Качествения коч и качествените майки дават качествено поколение. Когато имаш качествена база ще имаш и добра основа за селекция в рамките на стадото. Но трябва да искаш да правиш селекция. А селекцията не работа ден до пладне. Добрата генетика дава възможности за развитие и вдигане на продуктивността в стадото. При това вдигане на продуктивност в рамките на съответните условия на средата и отглеждането. И стига сме разглеждали продуктивността само като количество. По света хората търсят качество и специфичност. У нас токова са ни притъпени вече сетивата че повечето хора зорлем биха разпознали кашкавал от овче, краве, козе или биволско мляко. Какво да говорим за специфичните нюанси на вкуса от мляко на конкретна порода, конкретен ботанически състав на пасището, пък дори и почевн състав. Ей за това у нас имаме само кашкавал Балкан и кашкавал Витоша, а в други страни десетки и стотици видове. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 18, 2014, 13:20:18 PM Така , до тук разбрах тезите на Д-р Вучков , г-н Седевчев и на Краси , не твърдя че съм напълно съгласен с тях , но поне разбрах какво искат да кажат . И въпроса ми е След като опазим породите от метисизация трябва ли чрез вътре породна селекция и подбор да повишим продуктивноста на аборигенните породи ? Или да останат на ниво продуктивност от края на по миналия век ?
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 18, 2014, 14:41:25 PM Повече от естествено е, че с вътрепородна селекция ще има стремеж към оптимизиране на продуктивността на аборигенните породи. Естествено е в критично малобройни породи, това да не може да се случи, защото при тях всеки типичен екземпляр е ценен. Едва при повишаване на популацията може целенасочено да се извършва селекция и по продуктивност. НО това не трябва да е за сметка на типичността и жизнеността.
У нас имаме лоши примери, когато под лозунга за повишаване на продуктивността местни породи се променят до неузнаваемост. И то не само благодарение на чистопородна селекция. Влияние тук има и скритото кръстосване и използване на кръстоски. В момента се наблюдават два различни типа в Плевенската овца. Първия с къси прави уши и слабо извит профил на лицето. Втория(модернизиран) е с дълги висящи ущи и доста изпъкнало лице. ако сравните главата на такова животно съсъ съвременния тип на Старозагорската отликата ще е само в цвета. Вторият тип на Плевенската откровено прилича на някои западноевропейски породи. Не случайно в някои съвременни публикации на чужди автори на Плевенската овца е приписвано сродство с Бергамаската. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 18, 2014, 18:04:03 PM Понеже говоря, като пенсиониран учител в селска кръчма, за което се приема извинението, държа да отбележа, че печалбата от работата в една овцеферма е каквато и навсякъде в бизнеса, разликата между приходите и разходите. Хвалите кръстоските, извинявате ги с опитите за оцеляване на фермерите, сега искам отново да отбележа, че разумния човек сяда и смята. Във всяко стадо, без значение от породата, има смисъл и печалба. Като се търси по-продуктивна овца, повече мляко, повече агънца от единица животно - взимаш полска овца, планинското животно, като каракачанското или да е да не е планинско, на живо виждали ли сте истинска медно червена шуменска овца? Та при дребните породи имаш по-малък приход от единица животно, но и до три пъти по-нисък разход за прехранването през оборният режим, да не казвам и четири пъти! Така, че с парите, и техният недостиг не може да се бърше дупето всеки път!
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 18, 2014, 19:18:46 PM Абе ти хубаво споменаваш четири пъти по-нисък разход, но не казваш колко повече приходи и принадена стойност носи по-едрото животно. Щото има овце дето дават 150 грама мляко днеска, има и такива с над половин литър.
Съжалявам, че за другото не си ме разбрал. Или не можеш, или не желаеш. Ако всичко беше толкова лесно и просто както ти си го представяш, всички щяха да плеснат с ръце и да се прегърнат. И щеше да е пълно с трето-четвърто поколение чобани, дето хал-хабер си нямат какво правят (от поколения). За жалост/радост, не е така. Поздрави Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 18, 2014, 20:27:45 PM Това с разхода на фураж не е вярно. Естествено като едното е овца, а другото е 1/3 овца да има разлика в това, колко ще изяде едната и колко другата. Но разликата ще е далеч по-малка и в никакъв случай няма да е 3-4 пъти. От друга страна rex много правилно ти е напомним да обърнеш внимание за това коя колко и какво ще ти даде. Едната храниш и получаваш, другата не храниш и не получаваш....за толко храна - толкова.
А има овце и с литър, литър и половина, два, че и повече, но това е друг въпрос. Колкото до недостига на парите и допира им със седалищните части - докато ходиш на работа и си издържаш овцете няма как да разбереш за какво говорим. Напусни работа, купи си 100 овце, започни да се издържаш само с тях, ама без субсидии, и тогава ще видим дали ще си на същото мнение. Пак ти казвам не че няма въобще полза от автохтонните овце, има, но при определена бройка, условия и т.н. Всъщност ти сам ще се убедиш кое как е като си увеличиш животните и ги направиш на две отделни стада ;) Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 18, 2014, 20:55:46 PM Има един лаф, че един заек яде колкото една овца. Заека е къде къде по-малък но е факт, че може да изяде, а и да бастиса, толкова, колкото и ще изяде една овца. Та така с разхода и съотношението му с размера :smile:
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 18, 2014, 22:04:09 PM Хора, спрете да ме обвинявате, че не разбирам, аз имам и поглед върху нещата, и идея, и цел! Много други нямат и повтарят колко е трудно и как нямаш сметка! Нали наблюдавам хората, нали наблюдавам кой какво прави и как го прави. Аз ще успея в това, което съм започнал, защото съм седнал и съм смятал! Не съм чобан, но се уча и ще стана, защото го искам силно! Разбира се, Краси, приятелю, нужни са пари, за да започнеш нещо и да го развиваш! Но помнете пари при пари отиват! Докато се вайкат някои хора, как държавата им е виновна, други не спят и се трудят, и на тях помага и късмета. Реализирането на агнетата, млякото и вълната е въпрос на пазар, идея, че чак и износ! Въпросът е докъде ти хвърля погледа, ако не виждаш по-далеч от носа си, няма как да имаш този успех, за който пиша!
Нищо от написаното от мен, във връзка с отглеждането на овце от различните породи, за които съм споделял мнението си, или съм направил и видял сам или съм видял от ферма и сам наблюдавал отблизо! Моите мнение не са свободни съчинение, а реални наблюдения! Rex, разбрах те много добре. И според теб нашата държава следва да действа в полза на сектора, както го прави в други сектори. Но човек не може да седи и да чака да дойдат германците, бре човек. Ако си само овчар, и не виждаш нищо друго в живота и не разбираш от нищо друго, тогава овчарлъка е само за оцеляване. Как да ти обясня, че не може да се очаква напредък по този начин! Няма да дойде чиновникът до бай Стоил, за му обясни, как да си гледа стоката, как да я кръстосва и размножава, как да си пласира млякото и млечните продукти, как да си продава агнетата и за колко пари! Всичко това го решава бай Стоил, пример! Така, че докато хората чакат, ще вървят надолу, докато други, с идеи се развиват и вървят нагоре! В бизнеса, ако си запознат разбира се, знаеш, че няма такова нещо като застои на приходите, или се развиваш и се увеличават доходите, или не се развиваш и вървиш назад! Това е за маркетинговите пазари. Съгласен ли си? Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 18, 2014, 22:11:30 PM Колкото до недостига на парите и допира им със седалищните части - докато ходиш на работа и си издържаш овцете няма как да разбереш за какво говорим. Напусни работа, купи си 100 овце, започни да се издържаш само с тях, ама без субсидии, и тогава ще видим дали ще си на същото мнение. Краси, защо да напусна работа, аз немога ли да смятам и да пиша?! Немога да сметна за кое колко ми е необходимо?! И защо аз трябва да съм по цел ден с животните?! Няма ли работници за тази работа?! Ако от от сто овце се издържам сам, тогава ще отглеждам повече и ще храня и работник, а защо не и двама?! Стига бе човек, живота не е толкова труден, колкото си го представяш, живей го! :lol: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 18, 2014, 22:21:55 PM Е за тва има недостиг на пари и за тва им са е*а мам*та на овцете , щото има оборен период . Вали ,духа , камъни да падат от небето овцата трябва да излиза и пасе. Вечер като се прибере ,като имаш и с варела жито и давай ,ама деня вън . Сутрин рано малко сено , да не прелапа на гладно замръзлек и на паша. Коя немое да издържи на такова гледане и кучетата са мои.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on July 19, 2014, 07:49:42 AM Трайко, впечатлява ме чистия ти младежки ентусиазъм. :smile:
Поради естеството на работата ми, съм гледал и съм се нагледал на всякакви бизнес проекти - реалистични, песимистични, смели, беузмни, всякакви. Включително и в сферата на животновъдството. И знаеш ли кой е най-честия проблем, в над 90 % от случаите? Грешната преценка на пазара. Хората изключително често преценяват пазара според собствените си разбирания за него и как той трябва да работи според тях. А не какъв е в действителност. Това в последствие обърква цялото им бизнес начинание, прекроява първоначално заложените параметри и работата става съвсем различна. И понеже старта е даден, направени са инвестиции, всичко трябва да се променя в движение. Проектът отива в съвсем друга посока и кляка. Започват да се правят алогични компромиси. Та тъй. Ролята на държавата е да създава и поддържа нормален пазар. И да го гарантира - като честни правила на обмяна на парични и материални потоци. Когато това е налице, голяма част от риска, който ти описах, се минимизира. А пазарният риск е един от основните рискове в бизнеса. Не знам какви овчари познаваш, но като цяло впечатлението ти е изключително погрешно. Не са малко хората, които се интересуват от породи, следят активно пазара (до колкото го има), държавните мерки в сектора и поддържат доста активни контакти в бранша. И въпреки това срещат голям проблем с пазара, съответно реализацията на крайния си продукт. В това, че гледаш какво правят хората, няма нищо лошо. Но с реалните проблеми ще се сблъскаш, когато сам ти се хванеш на хорото. Иначе нали знаеш за кучето и касапина? Поздрави Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: DonKrasi on July 19, 2014, 20:35:24 PM Quote Хора, спрете да ме обвинявате, че не разбирам, аз имам и поглед върху нещата, и идея, и цел! Никой не те обвинява бе човек! Аз, а мисля и другите, ти ги казваме тия неща не защото те имаме за паднал от Марс, а защото искаме да ти помогнем. Много добре те разбирам, и аз понякога като си отприщя въображението и почна да фантазирам - стой та гледай - то не са стада огромни и всякакви, то не са кучета безброй, то не са чудесии, е да ама не. по някое време се сетя, че съм го измислил ама само донякъде, и примерно ми липсва терен за това, пари за онова и т.н. Та никой не те обвинява, напротив, само се опитваме да ти спестим бъдещо разочарование и изпадане в положение на задънена улица. Ако не ми беше симпатичен и не ми допадаше големия ти мерак за стока и кучета, ако не ми пукаше, въобще нямаше да си правя труда да пиша. Полагам някакви усилия само за хора, които считам за приятели или поне чиито действия одобрявам, за другите не ме еня, да си трошат главите, техни са си. Всичко, което съм изписал досега, и което вероятно ще напиша в бъдеще, е изцяло в приятелски тон и без користни цели. :smile: Quote Краси, защо да напусна работа, аз немога ли да смятам и да пиша?! Немога да сметна за кое колко ми е необходимо?! И защо аз трябва да съм по цел ден с животните?! Няма ли работници за тази работа?! Ако от от сто овце се издържам сам, тогава ще отглеждам повече и ще храня и работник, а защо не и двама?! Стига бе човек, живота не е толкова труден, колкото си го представяш, живей го! А, ами нали затова говорим от самото начало бре!? Че номера е да са повече, за да могат да се издържат, в това число фуражи, сметки, заплати на работници и т.н.. Не те знам колко искаш да гледаш, каква да е крайната бройка, която искаш да имаш и да поддържаш, но естествено, че колкото повече можеш да си позволиш по-добре. Не трябва да напускаш работа, сакън, мисълта ми беше, че хората, които разчитат само на овцете мислят по малко по-друг начин, това е. Иначе по-добро от това ти да си ходиш на работа, а да имаш 1-2 работници да ти ги гледат няма. Но това си означава 200-300 овчици, ако са каракачански, и поне 150-200 ако са плевенски. Затова говорим от самото начало, че с 50-60 нищо няма да стане, трябва да са повече, според това дали ти ще си ги гледаш, дали ти и един работник, дали само няколко работника ще зависи и каква бройка ще ти е необходима. Като си имаш работа то можеш да си позволиш ако не да имаш печалба и от тях, поне да не си на загуба, техните си нужди да покриват пак ще е добре. Пък ако има и нещичко отгоре - берекет версин. Абе не е лош живота ама не е и розов :biggrin: Аз ще съм един от най-доволните ако твоята система сработи и успееш, искрено ти желая успех :cheers: Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on July 19, 2014, 23:56:48 PM Rex, благодаря ти за съветите и гледната точка. Разбира се, ползата от демокрацията е в свободата и аз знам наивно какво правя. Ще си говорим по мята гледна точка след няколко години. До тогава успех, здраве и късмет ти пожелавам!
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 20, 2014, 02:04:40 AM колеги със снощния са пост имах предвид ,че домашната овца произхожда от пасишни животни -муфлони , аргали и др. Самите овце хилядолетия са селекционирани като пасишни животни . Затварянето им за 3,4 понякога и повече месеца , като в някои случаи дори и водопоя им е стационарен влияе негативно в/у здравето на животните.Удобрявам изхранването с концентриран фураж при наличието на евтин такъв , но животните имат нужда от ежедневно движение.
И имам следния въпрос : След като голяма част от нашите породи са селекционирани за крайно екстензивно одглеждане при новите условия няма ли опасност от " израждане" на породите ? За подобно нещо съм чел че се случва с планинските и степни породи коне поставени на интензивно хранене и благоприятни условия. Под нови условия имам предвид изхранването с висококачествени фуражи -люцерни , силажи , концентрирани фуражи , удобствата при зимуването , интензивното одглеждане на агнетата на място с концентриран фураж , липсата на големи дневни преходи и годишни такива и др. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: kennel Vucho on July 20, 2014, 07:56:11 AM Всяка промяна в средата на отглеждане, която се запазва във времето неминуемо рефлектира върху организма. Това е основен постулат при изменчивостта на видовете. Това е едно от движещите зъбни колелета на еволюцията. На промяната на средата видовете реагират с адекватна промяна на външния си вид и съответно на физиологията си. Никой обаче не може да предвиди тази промяна, дали след време и следваща промяна на средата, няма да се окаже пагубна за дадения вид/порода. Освен това изменчивостта е генетично ограничена и тя се проявява чрез генетична пластичност която пък е различна при различните организми. За това едни могат повече и по бързо да се променят а други не чак толкова.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on July 30, 2014, 13:48:09 PM А някой знае ли овцете на власите какви са били ? Не ония власи северно от Дунава , а власите от македонско и егея. Те се различават от каракачаните по език и дрехи-носия .
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: KaraKitan on July 30, 2014, 16:11:31 PM Овцете на Власите в Македония са идентични с тези на каракачаните. Не случайно някой автори наричат Каракачанската овца и с имената Църна влашка овца, Куцовлашка овца, Каравлашка овца.
Виж в Гърция власите гледат масово друг тип овце - Влахико, Карагунико. Бели със смесена вълна. Вероятно резултат от кръстосване на примитивният тип(Каракачанската овца) с полски типове. Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: говедар on August 14, 2014, 22:42:03 PM Колеги във връзка с обстановката с болеста Син език , прочетох че африканските породи овце я прекарват даже безсимптомно. Сега е момента който има финансова възможност да докара такива разплодници . Ще се харчат като "топъл хляб" . Нашия климат може да не е подходящ за тях . Най вероятно ще проявят всевъзможни проблеми от студа и влагата. Но потенциалните балами ,извинете имах предвид куповачи хич няма и да се замислят за това . За тях ще е важно ,че не мрът от Син език , че е нова порода - демек модерно и ще купуват на скъпа и пре скъпа цена .
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on November 29, 2014, 00:50:28 AM Увеличавам стадото черноглави плевенски овце с любезното съдействие на Захари от развъдник Калин! Искрена благодарност за чистопородните животни! Радвам се, че има хора, който държат на това какво отглеждат в двора си! Нека запазим в чист вид българските породи овце.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on January 23, 2015, 21:50:53 PM http://www.fermer.bg/фермери-с-над-50-овце-ще-получават-обвързани-субсидии-само-за-чистопородни-животни-news12269.html
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on January 24, 2015, 09:04:54 AM Тази работа със субсидиите за селското стопанство започва да изглежда все по-нелогична.
До колкото съм запознат, ЕС дава около 40 % от годишния си бюджет за субсидии. Но реално колкото е по-голяма държавата (икономиката), толкова по-голямо парче от баницата получава тя. Така примерно в Германия един земеделец получава до 300 евро на хектар, докато в България колега от същия бранш - 150. Отделно парите се концентрират в големите мастодонти и по някои източници, представили данни - до 80 % от парите по плащанията се концентрират в 20 % от пазарните субекти. Да не говорим, че пък по отрасли, дисбаланса е вече хроничен - т.нар. "зърнари" получават повече директни плащания от колегите си производители на мляко, месо и т.н. Не виждам как по тоя начин ще се синхронизират селоскостопанските отрасли на страните - членки. Ако въобще това е и целта де. Щото лобитата и лобизма далеч не сме ги измислили ние ... Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on January 24, 2015, 10:06:21 AM Отделно от горното, (поне) в България субсидиите имат и един много лошо вторичен ефект. Не знам как е в другите страни, но тук има много "мъртъвци" специално в зърнопроизводството, които съществуват единствено и само благодарение на субсидиите. Те не произвеждат никаква принадена стойност и дейността им сама по себе си е на загуба, години наред. Но субсидиите са ги "мумифицирали" и ги държат ли, държат на рафта. Тоест във фалирали на практика предприятия се наливат едни пари, които ги поддържат на командно дишане, а ефекта за националната икономика е нулев. Класически пример - ЗК от типа "бившо ТКЗС", не всички разбира се. Причините за това са различни - от "оправни" председатели, до липса на конкуренция. Но по този начин едни пари отиват на вятъра, а безценния ресурс каквато е земята, не се ползва по рационален начин.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on January 25, 2015, 23:20:08 PM Субсидиите за чистопородни животни показват посоката, към която гледа Европа и съответно България. Гратисният период от пет години е напълно достатъчен, за да може всеки овцевъд да изчисти за себе си идеята какво отглежда и какво иска да отглежда. Ако иска да отглежда разбира се.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on January 26, 2015, 15:29:38 PM :biggrin:
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on January 26, 2015, 16:25:01 PM ;)
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: rex on January 26, 2015, 20:42:10 PM Трайко, само да ти кажа, че вече ще следя как въртиш кръговото от гледището на един своеобразен социален феномен.
Да не се чудиш що вече хептен никой не ти отговаря на постовете де, не нещо друго. Иначе ти си върти. ;) Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on January 26, 2015, 22:45:58 PM Позабави се с коментара Ники, но ти благодаря.
Title: Re: Кръстоски в овцевъдството Post by: trayko.asenov on January 30, 2015, 22:51:46 PM http://www.noa.bg/novina_novini.aspx?id=1867&novina=Овцевъдите%20одобряват%20по-високите%20субсидии%20за%20животни%20под%20селекция
|