С оглед на някои дискусии за цветове, типове, моди и т.н. си направих труда да се срещна повторно с някои каракачани и техни наследници заселени по нашия край първата половина на миналия век. Някои естествено били дошли навремето с малка част от животните си (колкото им било разрешено) и разбира се някое и друго куче. В последствие постепенно се отказват от поминъка си. Най-възрастния беше на около 94 г. Не всички имаха отношение към кучетата, но някои все пак имаха....
За кучетата ми казаха: "Беше много трудно с тях, почти невъзможно на новото място. Имаше хора, махали с къщи на близо. Започнаха да правят бели и т.н. Не можехме да ги хващаме, камо ли да ги държим вързани, просто бяха свикнали свободни и много зли. Постепенно ги махнахме, не ни бяха нужни в новите условия." Но това както и да е..
На въпроса, какви са били като цвят, повечето ги описаха като тъмни, черни, тъмносиви от горе и по-светли от долу, светлокафяво, жълтеникаво, светлосиво до бели крака. Шарените били по-рядко, но някои мераклии си държали да им бъдат шарени.
Показах им снимки за да бъдем по-конкретни. Снимки на най-различни кучета като цвят, косъм, ръст, глави..... Снимките са на кучета от днешните клубове, организации, асоциации за Каракачанско куче, Българско овчарско куче, даже и на така наричаните Горани. Част от снимките са мой, повечето на колеги от интернет.
Разбира се тяхното мнение не е меродавно, това са отделни хора, но все пак ......
Ето кои снимки им направиха впечатление и посочиха:
През 40-50-те години на миналия век е било трудно да се говори за порода, а за кучета - овчарски, каракачански и т.н.
Интересно какво е описал навремето пръв д-р Гайтанджиев, когато е започнал да се занимава по-подробно с тези кучета като възможност за порода и тогавашния негов стандарт!?! Да се надяваме, че един ден ще бъде публикуван!!!