Обърнете внимание на следните точки:
Т.1. Азиатецът в главата не трябва да наподобява сходни породи:- Кавказка Овчарка
/Кавказоидността се открива най лесно в профил - там линията на черепа е издигната нагоре. При азиатците линията на черепа е почти права (отчитайки леко извиване около надочните дъги). Долната линия, започваща от долната челюст също е с характерен наклон, поради много широкия щипец на кавказците. В профил кавказоидите са близки до трапец. В анфас, обема на муцуната на кавказец заема 1/4 от обема на главата. Тоест погледната отпред муцуната е тясна в сравнение с много широкия череп. Обемът на муцуната на азиатец заема до 2/3 от обема на черепа./
- Санбернар
- Булмастиф
- Кане корсо
- Стафордширски териер
- Ротвайлер
- Немски дог
…
T.2. Не търсете прилика в цвета на козината, а в типа на главата.Указано е, че алабаят може да има различни разцветки, с изключение на тази на черен дроб или "синя".
Много аборигенни късокосмести и дългокосмести овчарски кучета са чисто бели, жълти, шарени.
Различията са в типа, тоест в главата. Не в цвета.
T.3. Азиатецът расте много бавно. Това е видно не само от Стандарта, но и от всички издадни досега писания по повод породата. Точно тук историографи, специалисти и развъдчици никога не са стигали до конфликт. Няма нито едно мнение дадено от специалист, че азиатецът е бързоформиращо се куче.
В противовес на горното, доста хора в България изпадат в радост като видят осем месечно пале, пък било то и годишно, да изглежда вече като завършен як мъжкар и в учудване, че един 12 месечен породен азиатец изглежда още скоклест, слаб и не замускулен така, както би бил в четвъртата си година..
Така или иначе, развъждането на азиатци е свободно, достатъчно либерално и може да се практикува от всеки.
Поради факта, че алабаите "зреят" късно, те не са удобни за тези собственици, които искат да получат бърз резултат. Да се похвалят още в десетия месец най-късно с едро яко куче. Също така, реална, истинска, работа от азиатците можем да очакваме едва след втората година от растежа им. До тогава те са компаньони, достатъчно инатести и вироглави, с което създават допълнителни неудобства за тези, които не биха искали да се позанимават по-сериозно с възпитанието на кучето.
Колкото и да не ми се иска, налага се да приема име на развъждането си "Туркменски алабай", а не САО поради вече очевидните разлики в типа, породност и най-вече харктер.
За да запазим автентичният азиатец не бива в никакъв случай да се смесват двете генерални линии на развъждане - САО за изложби и Туркменски алабай. Не е тук мястото да коментирам защо се е получило такова раздалечаване - следствие на смесване на различни породи ли е, или по-специални предпочитания в селекцията. По всяка вероятност всяка една от двете причини има своето действие при САО. Факт са и съобщенията, официално публикувани в Русия за продажба на кучета "Отечествен вълкодав", откровено смесени от няколко породи- САО, Кавказка овчарка, осетински и други породи. Тук поне липсата на породност е откровено обявена, а не вървят само съмнения между развъдчиците.
T.4. Породността носи в себе си качеството на работа на дадено животно. Разказано просто, първо в съзнанието на човек се вписват качествата: страшен, силен, голям, свиреп, след което идва снимка или виждане на такъв екземпляр. Първо на детето му разправят колко е страшен Кумчо Вълчо. После детето го вижда в зоологическата градина и незабавно свързва вида на вълка с неговото качество "Страшен". След това му показват друго животно и го питат: "то страшно ли е?" Детето отговаря :"не, защото не прилича на Вълка".
Примерът е достатъчно опростен, за да стане ясно правилото.
С две думи - ако някой на улицата за пръв път види странна порода куче и за нея кажат, че това е средноазиатска овчарка, то в съзнанието на човек непременно става следната връзка -"снимка" на песа - това е САО - друго куче - това не е САО.
Точно заради тези елементарни, но задължителни, мисловни връзки в съзнанието на хората при представяне на даден вид животно е задължително да се говори за породност и какви качества носи в себе си. Да се показва максимален снимков материал, както и да не се говорят „врели – некипели” за качествата на породата. Както всъщност наблюдаваме напоследък. Ако един човек има проблем с управлението на песа си, не е правилно околните да правят аналогия с качеството : "неуправляемост" като присъщо на ЦЯЛАТА порода.
Т.5. Когато екземпляр/и/ от породата се различават значително от оригиналите, то те не съдържат в себе си основните породни качества.T.6. Екстериорната оценка е необходима, за да се установи до колко даден екземпляр е породен /има характеристиките на оригиналите в породата/, за да можем да гарантираме същите качества в работата на дадено животно. Всичко друго са абстрактни интерпретации на хора нежелаещи да разберат смисъла на породността, смисъла на оценяването на екстериора като предварителна оценка за годност в работа. Какви са причините поради които това трудно се възприема?:
- съществуването на организации за производство и продажба на кучета. Тук предметът на дейност не е използуване на породни кучета, а производство и продажба. Двете цели са различни и са в конфликт. По презумпция.
- излизане от идеята за породност и създаване на Шоу агенции с предмет на дейност - развлечения на тема "кучета и конкурси". Естествена реакция на агенциите е да промоцират поредното Шоу и да набират участници и зрители за тази развлекателна цел.
Тъй като нормата на печалба на двете, вече съчетани дейности - "производство и продажба с цел развлечения" у нас е изключително ниска, нормално е в това да се ангажират хора с ниска квалификация и липса на умения вместо да го правят наистина професионално. Това е естествената икономическа логика. Направете преглед на реалните професии, биография и конкретните резултати досега на хората ангажирани с тази икономическа дейност по кучетата и ще стигнете сами до този извод.
Т.7. „Породността означава зоотехническа стабилност и предсказуемост.” Стабилност на параметрите на производство и в тази връзка предсказуемост на продукта. Перифраза на изречението "от посадена слива череша не чакай". Бих искал да добавя, че предсказуемостта се търси не само във визия, а преди всичко в работни качества, заради което и са изведени основните породи преди време. В тази връзка опитите да "подобрим" породата разполагайки с песове с лоши качества или непредсказуемо потомство са свързани по-скоро със създаване на нова порода, отколкото стабилизация на параметрите на порода. Получаване на резултат в 60% отличен е един нелош показател за стабилност във възпроизводството. Такава статистика за съжаление не се води публично. Редовно се цитира изречението "не всички от кучилото са Шампиони". Тоест - резултатът от дадена връзка никога не е на 100% отличен на практика. Въпросът обаче остава - какъв е процентът отличници в дадено кучило, за да се счита, че имаме стабилност в параметрите на възпроизводство на породни кучета? За мен, все още условен, процентът е над 60. Съдете сами - много рядко две кучета от едно кучило се показват на бял свят с успешни оценки. Ако сметнем, че нормално израстват по 6 в кучило, то къде са другите? Особено сега, когато интернет дава възможност да се показват поне на снимка и достъпът до интернет вече е достатъчно широк.
Еднаквостта в кучилото се оценява на два етапа:1. Първи етап - при актировка в 45 ден от раждането. Типа глава все още не е оформен до край, но могат да се оценяват породни маркери и видими деформации.
2. Втори етап - при ясно оформяне на типа глава и анатомия след третата година от вързастта на азиатеца.
Наследствеността се изразява най-ясно когато азиатецът е завършил растежа си и е готов за работа. Тогава е добре да има сравнение на братята и сестрите от едно кучило. Поставени един до друг се виждат ясно разликите в типа, ако е налице смесване на породи. Вижда се ясно и характера им. До колко и как е предаден от родителите. Оценяването в ранна възраст сочи известни индикации, но точно тогава инпринтингът, запечатването, копирането е в силно действие при младите кучета, особено важи за азиатците.
Изключително трудно е да се оценява наследственост в характера при млади кучета. В периода им на растеж и формиране, те копират усилено. Но показват наученото в съчетание с наследственост едва след завършване на развитието си.
За това най-добре се оценява потомство след 12-14 месец възраст на цялото кучило. А едва на третата година, се вижда на какво истински е способен чистопородния азиатец. Породността е видна отвсякъде само при навършване на зрялост.
Бих искал да добавя и следното, защото имаме пресни примери наоколо:
Много често някой ентусиаст почва да хвали дадено куче за "успехите му", за които чувал от трети лица. Това после подхванато от професионално зает в сферата на продажбите човек - апломби за еди кое си псе, защото било великолепно и прочие, започва да се налага авторитарно и безусловно.
Възможно е всичко да е така както го казват двама - трима почитатели. Но тук, вече научени що е породност, как се проверява, как и защо дадена порода е полезна, си зададем следните въпроси:
- импортиран е възрастен пес в България. Хвалят го. Очевидно е, че е импортиран като племенно животно и ще бъде използуван в разплод. Нека да се види какво потомство е давал преди да се внесе в страната ни и какви са резултатите на потомците му?
- трябва да се огледа ЦЯЛОТО потомство което е давал даден "племенник" за да преценим разсейки и отклонения, както и с кои женски това е постигано. Къде са данните?
Т.8. Кожата на чистопородният азиатец е много дебела, плътна и еластична.Т.9. Козината на чистопородният азиатец е груба, права и дебела. Наблюдаваните екземпляри САО имат копринен косъм. Тънък, мек, нежен на допир, като коприна.
T.10. Изследователите на породата са описали така
китките: къси, широки, леко наклонени. В местното развъждане САО виждаме често малки лапи, тесни китки и силно изправени. Лекия наклон на китките осигурява амортизация на движенията. Лекота. А лекотата и гъвкавостта са присъщи на алабая. Нормално е при тежки лапи, в бебешка възраст китките да изглеждат халтави. Което се нормализира след шестия-осмия месец на растежа на песа.
2. Гаранция за това, че куче съответствуващо на Стандарта (Еталона) ще може да има определена полезност (работни качества) е неговия произход (расовост, чистота на родословието). Гаранцията се разпростира върху средното ниво на породата, което означава, че някои екземпляри ще са с по-добри (по-изявени) качества, а други с по-слабо изявени.
Тук е мястото на селекционера да търси съешаване между най-добрите.За мен азиатът означава "Сигурност". Да не му треперя дали му е горещо или студено; дали като не съм го “натъпкал” с минерални добавки, ще израстне здрав; дали ще тръгне напред срещу всеки противник, когато съм в опасност; дали ще е кораво и смело куче, което не ми хапе децата и тъщата; да не си задавам такива въпроси, а да съм сигурен че е такъв, с "фабрична гаранция".
Това е смисъла в породността. Да я наречем "
Доказана с годините Марка".
Става въпрос за общоприети
породни белези, охарактеризиращи Туркменският алабай. Кои от тях имам желанието да запазим:
2.1. Висока съобразителност в нестандартни ситуации. Самостоятелно мислене и вземане на адекватни решения. /Стандартни, често повтарящи се ситуации /като работа в „питринг”/ представени като единствен критерий, по който се води дадена селекция, означават пълната загуба на съобразителността и самостоятелното, адекватно мислене./ 2.2. Рационалност в поведението и икономичност в движенията. /Благодарение на това си качество, азиатците издържат на лишения продължително време, а и максималното усвояване на хранителната стойност от всичко което ядат е водещо. Именно то гарантира висока адаптивност на породата при всякакви природни и човешки екстремуми./ 2.3. Работа до неутрализация. /Според мен, това е едно от най важните качества на азиата. Да охранява активно-отбранително. Това им качество ги прави не само социално приемливи (неопасни за обществото), но и изключително полезни за целите на използуване - охрана. Тук, този критерий е в конфликт с критерия "победа на всяка цена" от „питринга”. За мен,азиатецът е победил, ако си е свършил работата ефективно, което означава обектът на охрана да остане невредим и след преминаване на опасността./ 2.4. Възможност продължително да работи без да прегрява./Именно поради това им качество, при селекцията се обръща специално внимание на изключително балансираната нервна система, да издържа дълго време на натоварвания, както физически, тaка и психически./2.5. Отношение към деца: Туркменския алабай трябва да показва максимална търпимост и благост към всички приумици на детето. /Това е в основата на породното му поведение. По всички алабаи го проверявам регулярно. Разликата между породно и непородно куче е, че едното учи по-лесно неща, за които е създавана породата, другото по-трудно или никога не може да научи. Малтретиран от деца алабай трябва да показва търпимост към тях и/или да ги избягва, но в никакъв случай да не проявява агресия към човешко дете. Това е правилото. Алабай проявил агресия към човешко дете, независимо от кучешката предистория, трябва да бъде евтаназиран незабавно. Такива са и хилядолетните традиции. Търпимостта и благостта към деца е породен белег, но не само за породата туркменски алабай. Много моля тук да обърнете внимание на следното:
ПОРОДНОСТТА Е СБОР ОТ ТИПОВИ БЕЛЕЗИ В ПОВЕДЕНИЕ И ВЪНШНОСТ. Отсъствието на който и да е от тях вече нарушава тази хармония в породността и извежда животното в графа-непороден. Не бива плоско, едностранно да се разглеждат такива съществени неща,като породността./Винаги ще реагирам остро, когато без да се усетим навлизаме в територия на подбор на кучета, която в крайна сметка ще подмени породата с нещо друго, което не е годно да изпълнява в комплекс гореизброените позиции.