Една добра новина от четвъртък!
Правилникът за прилагане на Закона за лова и опазването на дивеча, претърпя промени в частта указваща възможността ловци безнаказано да застрелват овчарски кучета, които са бе спъвачка. Промяната бе следствие от продължителни диксусии по темата в рамките на изработването на Национален план за действие за вълка в България (по Закона за биологичното разнообразие, Наредба № 5) иницииран от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. В рамките на работните групи и срещи по изработване на плана участваха активно членовете на МАКК Сидер Седефчев, Атанас Вучков, Атила Седефчев, Даниела Чакърова, Венелин Динчев, Георги Вършилов, Кольо Андреев, Ангел Стоев, Костадин Точев, Явор Николов, Илиян Ангелушев, Иван Чалъков, Исмет Мурат. В обществените обсъждания на плана активна позиция изказаха и членовете на МАКК Андрей Иванов, Захари Георгиев, Огнян Симеонов, Трайко Асенов. В резултат на общите усилия Изпълнителна агенция по горите промени текста на ПП на ЗЛОД с което забрани застрелването на кучета.
Промяната обаче бе обжалвана във Върховен Административен Съд под давление на новия началник на ИАГ Григор Гогов, който е кадър на СЛРБ. Тричленен състав на Върховен Административния Съд отхвърли жалбата. Решението на тричленния състав отново бе обжалвано на по-горна инстанция- петчленен състав.
На 15.06.2017г. петчленния състав на Върховен Административния Съд отхвърли жалбата, с което потвърди решението на по-долния състав. С това решението за промяна на ПП на ЗЛОД е ОКОНЧАТЕЛНО.
С това решение борбата не е приключила. Целта ни е пълната отмяна на спъвачките. Аргументите за това са вписани в Национален план за действие за вълка в България.
Линк към сайта на ВАС
http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d6397429a99ee2afc225661e00383a86/503e92010b4afaf1c22580c60043593c?OpenDocumentРЕШЕНИЕ
№ 1907
София, 15.02.2017
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният административен съд на Република България - Петчленен състав - I колегия, в съдебно заседание на девети февруари в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЙОРДАН КОНСТАНТИНОВ
ЧЛЕНОВЕ:
ФАНИ НАЙДЕНОВА
СВЕТЛОЗАРА АНЧЕВА
МАРУСЯ ДИМИТРОВА
БИСЕР ЦВЕТКОВ
при секретар Светла Панева
и с участието
на прокурора Христо Ангелов
изслуша докладваното
от съдията МАРУСЯ ДИМИТРОВА
по адм. дело № 663/2017. Document Link Icon
Производство по чл.208 и сл. от АПК.
Касаторът Министерски съвет на Република България моли да бъде отменено като неправилно решение № 12586/22.11.2016г. по адм.д. № 308/2016г. на Върховния административен съд, ІV отделение, с което е отменен чл.73, ал.3 от Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча в редакцията от §48 от ПМС №94/22.04.2003г. в частта, с която след изразът „котки” е поставена запетая и е добавено „както и на кучета, придружаващи стада от домашен добитък, без поставени спъвачки с дължина 30см на нивото на лакътната става”. Поддържа, че са допуснати отменителни основания необоснованост и нарушения на материалния закон. Подробни съображения излага в жалбата си. Моли отменената част от чл.73, ал.3 от Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча да бъде оставена в сила.
Втора касационна жалба е подадена от Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите, в която моли решението да бъде отменено като неправилно поради допуснати необоснованост, нарушения на материалния и процесуалния закон. Моли отменената разпоредба да бъде оставена в сила.
Ответникът Сдружение [ЮЛ], редовно призован, не изпраща представител. В дадения от съда срок не е подал възражение.
Прокурорът от Върховна административна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационните жалби.
Върховният административен съд, петчленен състав, като обсъди допустимостта на касационните жалби и отменителните основания, изложени в тях по чл.218 от АПК, приема за установено следното:
Касационните жалби са допустими и подадени в срок, а разгледани по същество са неоснователни.
С обжалваното решение Върховният административен съд, тричленен състав, е отменил чл.73, ал.3 от Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча в редакцията, в редакцията от с §48 от ПМС №94/22.04.2003г. в частта, с която след изразът „котки” е поставена запетая и е добавено „както и на кучета, придружаващи стада от домашен добитък, без поставени спъвачки с дължина 30см на нивото на лакътната става”.
Тричленният състав на ВАС е обсъдил подробно чл.40, ал.2 от Закона за лова и опазване на дивеча и оспорената разпоредба на чл.73, ал.3 от Правилника за приложение на Закона за лова и опазване на дивеча в редакцията й, приета с § 48 от ПМС № 94/22.04.2003г. и обосновано е приел, оспорената разпоредба в частта, с която позволява унищожаването на кучета, придружаващи стада от домашен добитък, без поставени спъвачки с дължина 30см на нивото на лакътната става надхвърля обхвата на чл.40, ал.2 от Закона за лова и опазване на дивеча, в който е позволено унищожаване на подивели и скитащи кучета и котки. Правилно тричленният състав на ВАС е посочил, че уредбата в чл.40, ал.2 от Закона за лова и опазване на дивеча изчерпателно са посочени подлежащите на унищожаване животински видове – подивели и скитащи кучета и котки. Обосновано тричленният състав на ВАС е приел, че оспореното допълнение на чл.73, ал.3 от ППЗЛОД не съответства на закона и е въведено извън кръга на въпросите, за които издателят на подзаконовия нормативен акт е овластен с §11 от Закона за лова и опазване на дивеча. Законосъобразно тричленният състав на ВАС е приел, че по чл.7, ал.1 от Закона за нормативните актове правилникът би могъл да уреди детайлно приложението на закона, но не и да въвежда за пръв път уредба, както е в случая. При изчерпателно изброяване на подлежащите на унищожаване животински видове в закона, извършеното с правилника допълване на уредбата е в нарушение на материалния закон, не съответства на целта на закона и правилно е отменена от тричленния състав на ВАС.
Съгласно чл.91а от Закона за лова и опазване на дивеча, собствениците на овчарски и пастирски кучета без спъвачки се наказват с глоба в размер 50 – 100лв. Правилно тричленният състав на ВАС е приел, че с оспорената разпоредба от правилника е въведено различно третиране на същата хипотеза, с много по-голям интензитет за собственика, от предвиденото в Закона за лова и опазване на дивеча административно наказание глоба, неотговарящо на целта на закона. Решението като правилно следва да бъде оставено в сила. По изложените съображения и на основание чл.221, ал.2 от АПК, Върховният административен съд, петчленен състав,
РЕШИ:
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 12586/22.11.2016г. по адм.д. № 308/2016г. на Върховния административен съд, ІV отделение.
Решението не подлежи на обжалване.