Mad Max
|
|
« on: September 02, 2008, 19:51:22 PM » |
|
Снимката е носител на информация. В зависимост от информацията, която искаме да представим, тя може да бъде носител на емоция; впечатление, носител на описание, носител на време; ситуация, носител на изкуство; въображение и т.н. Може и да е анти-носител. Дори и снимките могат да бъдат празни.. Как да избегнем това? Правя едно уточнение, че не е важна техниката, с която се снима, важно е снимащият да има идея и поглед над това, което иска да поднесе/сподели с останалите. Не е никак лесно да се снима животно - едно животно може да бъде представяно в няколко направления, например:
1. Животно, което принадлежи към дадена породна група. Снимката трябва да е в цял ръст и портретна. Апарата за заснемане, трябва да е в положение на височината на центъра на трупа на животното - както често се изобразяват илюстрации към дадени стандарти. Животното трябва да е отпуснато и неподвижно. Избягвайте да снимате от голямо разстояние. Приближеността дава по-реален образ. 2. Животно, което ни дава някаква емоция/впечатления и ние искаме да ги споделим с останалите. Най-важното е първо да определим коя част от животното ни създава най-силно впечатление/емоция - поглед, движение/действие, дадена поза и т.н. Желателно /не и задължително/ е ако се заснема това, което предават очите, например, апарата да е разположен на или в близост до това ниво. При желание за акцент препоръчвам да се избягват снимки в цял ръст, а да се използва приближение и акцентиране върху онази част от животното, която ви впечатлява. Избягвайте да снимате от голямо разстояние. Приближеността дава по-ясен образ.
3. Ако желаете да направите снимка на животно за спомен, която да споделите, то старайте се да е в близост до обект, който ви е добре познат и винаги можете да се сетите това кога се е случвало. Препоръчително е апарата да е на нивото между животното и крайната точка на обекта.
4. Ако желаете да създадете композиция от снимката си и имате повече от два обекта - животно, още един обект и още нещо, трябва предварително да разпределите значимостта на обектите, фокуса и начина по който да ги запечатате.
...
Преди всичко не забравяйте, че една снимка трябва да се доближава максимално до вашият реален поглед, оценяващ даден момент от живота - ваш, или на обекта /това също трябва да си уточните преди да натиснете копчето/. Избягвайте да снимате животно отгоре - често прекалено големият ъгъл на заснемане отдалечава от реалните образи. Избягвайте да снимате животно отдалеч, освен ако не сте решили да създавате композиция. Старайте се да правите снимка, която в себе си да носи поне две от изброените точки по-горе, или три, или повече; т.е. поставяйте си няколко задачи, решавайте ги с едно натискане на спусъка. Щом сте пожелали да споделите с другите даден момент, не забравяйте, че на първо място - този запечатан от вас момент трябва да носи вашето желание да го споделите и удоволствието/удовлетворението което изпитвате от това.
|