Форум КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ
News: Желаете да станете член на МАКК?  Вижте тук!
 
*
Welcome, Guest. Please login or register. May 09, 2025, 13:13:52 PM


Login with username, password and session length


Pages: [1] 2 3
  Print  
Author Topic: ПАРВОВИРУС  (Read 105575 times)
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Шерин
Newbie
*
Posts: 6


« on: February 17, 2009, 14:38:03 PM »

Canine Parvovirus - CPV


Кучешкият парвовирус (CPV) е сравнително ново заболяване, което порази кучешката популация през 1977-1978 година.  Тази епизоотия бе установена и в Европа и Австралия. След 1980 година заболяването бе констатирано и в други държави и континенти. То се проявяваше с два основни синдрома – миокардит и ентерит, като причиняваше смъртност при повече от 40% от младите кучета.
Заради тежестта на болестта и нейното бързо разпространение в глобален мащаб, CPV е ангажирала голяма част от обществения интерес. Има няколко теории за произхода на CPV, като най-правдоподобната е, че CPV е мутация на вируса на котешката панлевкопения (FPV).

Заразявне
Най-разпространеният начин на заразяване е ороназалният – чрез изяждане, олизване или душене на вирусосъдържащ материал. При направени изследвания е установено, че  с един грам инфекциозни фекалии могат да се заразят повече от 1 000 000  кучета. Инфекцията навлиза чрез ороназалния лимфен пръстен – сливиците и разположените наоколо лимфни сплетения. Между първия и третия ден след заразяване в сливиците, тимуса, лимфните възли, далака и костния мозък се наблюдават увеличаващи се количества на вируса. На третия и четвъртия ден той се намира предимно свободен в кръвта. Тази виремия предизвиква повишена температура и лимфопения. Чревният епител се инфектира едва около четвъртия ден, а на пети и шести ден инфекцията се рапространява и по чревната мукоза. Излъчването на парвовироза чрез фекалиите зависи от интензитета на чревната инфекция. Ниски концентрации на вируса могат да се открият на третия ден, но най-големи количества вирус се изхвърлят на 5-6 ден чрез изпражненията.  Концентрацията в 1 грам фекалии достига над 10 милиарда инфекциозни частици. Вирусната инфекция разрушава основата на чревните власинки в резултат на което се развива тежка атрофия и хеморагично-некротичен ентерит.
При новородени кученца се развива акутен миокардит. Той води до тежък едем на белия дроб, които стават причина за смъртта. При заразяване след 3-месечна възраст, парвовирусът причинява репаративни интерстициални фибрози в сърдечния мускул. Кучета, прекарали инафекцията често остават с трайни повреди на сърдечния мускул, дори и да не проявяват клиника на миокардит.

За разлика от повечето други вируси, CPV е стабилен в околната среда и е устойчив на въздействието на топлината, почистващи препарати, както и алкохол. Кучешки парвовирус е изолиран от изпражнения,  дори след три месеца при стайна температура. Той преживява 15 минути на 80 градуса С, 24 часа при 56градуса С и най-малко 6 месеца при 4 градуса С. Поради своята стабилност, вирусът създава възможност не само за пряко контактно заразяване, но и за разпространение на инфекцията по непреки пътища. Доказано е заразяване на чувствителни кучета при ползване на заразени преди месеци посуда, предмети и помещения. Заразата може лесно да се пренася и чрез замърсени дрехи и обувки.

Диагностика
Клиничната картина на парвовирусната инфекция зависи не само от възрастта, но и от имунната защита.
Признаците на заболяването са донякъде променливи, но най-често са под формата на тежко повръщане и диария, съдържаща кръв. Заразените кучета често проявяват липса на апетит, депресия, както и повишена или занижена телесна температура.  Важно е да се отбележи, че при много от кучетата не могат да се изявят всички клинични признаци, но повръщане и диария са най-честите, като повръщането обикновено започва първо. В следствие на това животните силно се дехидратират и отслабват физически. Като допълнителни признаци, спомагащи диагнозата, могат да се посочат лимфопенията, учестяване на пулса и сърдечни смущения. Около 70% от кученцата до 2-месечна възраст в заразените кучила умират ст сърдечна слабост.   
От парвовироза  могат да боледуват кучета от всички възрасти, но най-податливи са по-малките от една година.  Най-силно засегнати и най-трудни за лечение са по-малките от пет месечна възраст животни. При кученца заразени в най-ранна възраст се наблюдава сърдечна форма на заболяването. Тя се среща по-рядко поради факта че майката,  ако е ваксинирана или има антитела срещу  CPV поради преболедуване, предава пасивен имунитет на бебетата с коластрата. При по-възрастните кучета парвовирозата се диференцира много по-трудно от други незаразни или инфекциозни гастроентерити.
За сигурно поставяне на диагноза могат да се ползват различни лабораторни методи или бързите диагностични тестове на ANIGEN ANIMAL GENETICS, CPV Ag, CPV/CCV Ag с помоща на които може да се докаже наличието на вируса в изпражненията. Тези тестове са с висока чувствителност 100% и специфичност 98.8%. С тях разполага вашият ветеринарен лекар.
Парвовирусното заболяване се появява целогодишно, но се увеличава значително през топлите летни месеци.

Диференциална диагноза.
 Клинични признаци на CPV инфекция може да се имитират и от други болести,който също причиняват повръщане и диария: Салмонелоза, Колисептицемии, Лептоспироза,
Инфекциозен хепатит, Корона или Рота вирус.
Следователно диагнозата на CPV често е предизвикателство за ветеринарния лекар.  Потвърждаването на положителна  инфекцията на CPV изисква откриване  на вируса в изпражненията.
За ориентир в диагнозата често се използва наличието на намален брой бели кръвни телца (leukopenia).  Но това не винаги доказва инфекцията.

 Лечение
Вирусът не е пряко отговорен за   смъртта. Той причинява увреждане и загуба на лигавицата на чревния тракт.  Това от своя страна води до тежка дехидратация, електролитен (натрий и калий) дисбаланс и инфекция на кръвта (septicemia).  Това става когато бактериите и токсините, които обикновено се намират и живеят в чревния тракт могат безпрепиятствено да преминат през увредената чревната стена и навлязат в кръвта. Именно тези няколко нарушения стават причина за смъртта на животното.

Важна стъпка в лечението е коригирането на дехидратацията и електролитния дисбаланс, чрез прилагане на течности интравенозно (флуидна терапия). Вливането на глюкоза поддържа нормалното й ниво в кръвта. Това е необходимо за осъществяване на миграцията на левкоцитите и предотвратява септичния шок.
Третирането с антибиотици е задължитело, за да се предотврати бактериалната инфекция на оголената и възпалена чревна тъкан и последващата септицемия.  Спазмолитични и антиеметични лекарствени препарати се използват, за да забавят и намалят диарията, повръщането и риска от инвагинация на червата.
Ранното третиране с калиеви препарати е много важно при кучета с тежки ентерити, които предизвикват мускулна слабост, аритмия и влошаване на общото състояние.

 Повечето кучета с CPV инфекция се възстановяват, ако е поставена бърза и точна диагноза, предприеме се агресивно и навременно лечение като се използва подходяща терапията която е започнала преди септицемията  и настъпването на тежка дехидратация.  Има наблюдения, че някои породи като Ротвайлер, Доберман, Пинчер, Сетер, Пойнтер и Немска овчарка боледуват по-често и имат по-висока смъртност.
Тестовете ANIGEN ANIMAL GENETICS CPV Ag, CPV/CCV Ag откриват вируса на паровирозата във фекалите още на третия ден след заразяването - много преди изтичането на инкубационния период от 7до 14 дни и появата на характерните клинични признаци. Поставянето на диагнозата и стартирането на адекватно лечение в този ранен етап на заболяването увеличава многократно шансовете за благоприятен изход.

 Профилактика
 Най-добрият метод за защита на вашето куче срещу CPV инфекцията е подходящата ваксинация.  Кученцата трябва да получат ваксинация срещу парвовироза, като част от тяхната ваксинационна схема на 8, 12 и 16 седмица от възрастта.  В някои ситуации ветеринарният лекар може да препоръча ваксинацията да се извърши през двуседмичен интервал от време и допълнителна ваксинация от 18 до 20 седмична възраст.  След приключване на първоначалната серия от ваксини, всички кучета трябва да се реваксинират най-малко веднъж годишно.  Кучетата с висок риск от заразяване (т.е. развъдници, изложбени, работни, ловни и т.н.) могат да бъдат защитени по-добре с ваксинация на всеки шест месеца. Женските кучета в период на разплод  трябва да бъдат ваксинирани в рамките на две седмици преди очакваното разгонване с цел трансфер на защитни антитела към кученцата. 
За изготвянето на правилна ваксинационна схема от вашия ветеринарен лекар може да бъде ползван теста на ANIGEN Canine Parvo Virus Ab, с помоща на който се определя най-подходящият момент за започване на тази схема. Този тест определя нивата на титрите на майчините антитела срещу парвовирус. Ваксинацията трябва да бъде направена в период, когато нивата на майчините антитела са спаднали до минимум, за да има ефект от нея. Направена по-рано, ваксината ще бъде инактивирана („унищожена”) от тези антитела и няма да бъде изграден необходимият имунитет.
Този тест дава и възможност да се провери напрежението(интензитета) на имунитета на вашето куче след приключване на ваксинационната схема. Не трябва да забравяме, че изгаждането на имунитет е строго индивидуална реакция на отделния организъм и неговата имунна система. Поставянето на ваксини не гаранитра изграждането на имунитет. Понякога за достигане на високи нива на антитела срешу парвовирус организмът има нужда от допълнителна стимулация чрез по-голям брой ваксинацйи.

 Устойчивоста на CPV в околната среда показва, че е важно да се дезинфекцират заразените площи.  Повечето дезинфектанти са неефективни, поради което парвовируса е труден за унищожение. Ветеринарни специалисти препоръчват дезинфекциране с белина в съотношение(33 мл белина  в 1 литър вода) на купите за храна и вода и другите заразени предмети и площи .Използването на белина е важно, тъй като повечето вирусоцидни дезинфектанти няма да убият кучешкия парвовирус. 



Риск за здравето на човека
 Важно е да се отбележи, че към настоящия момент, няма доказателства, които да показват, че CPV е опасен за котките или хората.

« Last Edit: February 17, 2009, 14:52:10 PM by Шерин » Logged
nik
Newbie
*
Posts: 1


« Reply #1 on: September 25, 2009, 14:02:40 PM »

Благодаря за подробната информация!
За съжаление се наложи да се запозная подробно, тъй като днес оставихме на стационар малката каракачанка Дари. Тя е на 2 месеца и 23 дни. На 19.09 и направиха 3-тата поливалентна ваксина и допълнително за бяс.
Но от снощи повърна неколкократно. Дори и вода да пийне - веднага я изкарва. Днес я заведохме на ветеринар и след обстойния преглед и тест се потвърди - паровироза. Казаха, че е в относително ранен стадий, тъй като не сме стигнали до диария с кръв и температура, а само повръщане. Веднага я напълниха с антибиотик, серум и още "вдигащи" имуностимулатори. Въпросът ми към вас е дали сте имали "вземане-даване" с този гаден вирус, има ли някакви последици, изгражда ли се имунитет към парвовируса и въобще каквито впечатления имате ще бъда много благодарен да споделите.

по-здрави!
Logged
mirko_kz
Newbie
*
Posts: 41


« Reply #2 on: August 02, 2011, 07:26:36 AM »

Ще съм много благодарен са съвет при захранване на куче след прекарана парвовироза.Днес е 7-и ден след проявяването на признаците,болеста е доказана с тест,от вчера вече кучо мина на водичка и не я повръща,днес го захраних с малко пилешко бульонче- щеше да си изяде и съдинката Smiley.Спряхме вливанията понеже кучо си приема водичка и няма дехидратация,останаха само инжекцийки с антибиотик,малко бусколизин за болката ,калиеви препарати и витамини.
Logged
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #3 on: April 13, 2013, 13:01:53 PM »

Колеги,
интересува ме спешно какви серуми сте ползвали за лечение на установена парвовироза?

До момента прилагах следното лечение на единствения останал жив кутрак от кучилото - Мурджо /4,5мес./, в момента с тегло 25кг.
ДЕГАН - 2 ампули, веднъж дневно
АНТИБИОТИК - веднъж дневно
РИНГЕР - подкожно х 250мл. веднъж дневно
СЕРУМ - червен, руски 5мл - веднъж преди 60 часа
СЕРУМ - безцветен, руски - веднъж преди 6 часа

В момента /само той остана жив/ ->
Температурата е на горната граница, клепачите и лигавицата са все още розови /към червено/ отделят прозрачна течност /не е гъст секрет/, отпаднал е - лежи, настъпва дехидратация /търси да пие вода, но не му давам/, храната и водата съм му я спряла от 3 дни. Дишането е затруднено - хрипове от белия дроб. Сърцето му бие забавено. Повдига му се, но не съм го виждала да повръща. Все още няма кръв в диарията.

Продължавам по следния начин ->
ЦИКЛОФЕРОН - венозно, веднъж х 2мл. дневно /3-5 дни/
СУЛФОКАМФОКАИН - веднъж дневно х 2мл. подкожно в областта на лявата лопатка /2 дни/
РИНГЕР - венозно, 2 пъти х 250 мл. дневно + вит.С 3 мл. венозно
ДЕГАН - 2 ампули, веднъж дневно
АНТИБИОТИК - веднъж дневно

Мисля да добавя калиев препарат и да повторя серума 12 часа след последното инжектиране.

Имам спешна нужда от вашите коментари!

Logged

KaraKitan
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 3357



« Reply #4 on: April 13, 2013, 15:02:55 PM »

Първо дали става дума за парвовироза, коронавироза или друга болест със сходни признаци. http://www.nasled.com/?id=822  http://vetwiki.com.ua/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F_%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BA

При парвовироза трябва да се действа срещу дехидратацията, за спиране на диарията и в помощ на сърцето. От описанието на препарата ДЕГАН не ми се струва подходящ за случая.
Голяма грешка е да се спира водата, ако кучето я търси. Ако пък я повръща се пристъпва към вливане. С подкожно вливане няма как да се компенсира дехидратацията. Венозно би помогнало, но е добре да го прави ветеринар. Добре е вливките да са сутрин и вечер. Вливат се Рингер и Глюкоза 5% за да се поддържа минералния баланс и да има храна за организма.
Ако кучето иска да пие вода- да пие често и по малко за да не се затруднява храносмилателната му система.
Също препоръчва се даване на оризова вода по малка спринцовка 2мл на всеки час. Оризовата вода е слузеста и защитава лигавицата на червата.
Помага и редуване с малки количества  черен чай. Танина в чая помага за редуциране на кръвоизливите в червата. Това са подръчните средства.
Има и ветеринарни препарати със сходно действие, но за тях да се изкажат вет.докторите.
Почне ли кучето отново да поема вода/ и само да я търси/, може внимателно да почне да се захранва с постепенно увеличаване на оризовата вода. След това се преминава на малки количества накиснат във вода сухар и обезсолено сирене. Може и гъста оризова вода с малко сирене. В последствие се добавя и малко пилешки бульон. След това и пилешко месо в дажбата и т.н. Важно е захранването да става внимателно, с много малки количества и на често и с постепенно вдигане на дажбата и добавяне на нови елементи в храната.


p.s.
Едно време, при първите появи на тази болест из страната някои кучкари лекуваха заболелите кучета по селски с наливане в устата на захарна вода и даване на хапчета антистенокардин. В доста случаи кучетата успяваха да оцелеят. Ваксинацията срещу болестта още не беше практика. Разчиташе се на естественият имунитет. Тази "народна" терапия хич не бе идеална, но всеки се е справял както дойде.
Logged

"All truth passes through three stages.
 First, it is ridiculed.
 Second, it is violently opposed.
 Third, it is accepted as self-evident"
                         Arthur Schopenhauer
                                     /1788-1860/
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #5 on: April 13, 2013, 18:03:34 PM »

Всички ветеринари отказаха да ни приемат днес. Някои бяха така лубезни да си предложат консултантските услуги по телефона. Отзивчивите пък не разполагат с необходимото помещение и препарати.. И тъй..

Сама не мога да сложа абокад. Не знам как и се притеснявам да не разкъсам вена, или да усложня ситуацията.
Също така четох, че ако има оток на белия дроб, ако влея венозно система - ще се отрази зле на организма и може да доведе до смърт.
Давам по малко вода. Трудно пие, но я търси. Има проблем с езика /трудно го вади и го прибира/, вероятно и със сливиците, трахеята..

Парвовироза е, направих им тест, дори и контролната лента го доказа за отрицателно време.
« Last Edit: April 13, 2013, 18:04:42 PM by Mad Max » Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #6 on: April 13, 2013, 18:05:54 PM »

Как би се отразил меда в тази ситуация?

ЦИКЛОФЕРОН и СУЛФОКАМФОКАИН не успях да намеря. Подсказаха ми, че първото има аналог от Вербак - Интерферон, скоро са започнали да го внасят. Отново сложих физиологичния разтвор подкожно.
Серума, който ми продадоха тази сутрин и сложих на кучето мускулно е "Вакцина ПОЛIВАК" - не прилича на онзи червения, който ми продадоха за PARVO.
« Last Edit: April 13, 2013, 18:12:00 PM by Mad Max » Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #7 on: April 14, 2013, 07:59:08 AM »

Тази сутрин Мурджо беше изправен и се разхождаше из градината.
Повръща запенена, прозрачна слуз. Дехидратацията е овладяна - кожата е възвърнала еластичността си.
Температурата е по-висока от вчера - 40,9. Все още няма наличие на гъст секрет от очите и носа. Цвета на клепачите и лигавицата е избледнял.

След десетки усилия намерих следните медикаменти, които приложих:
СЕРЕНИЯ - мускулно, според килограмите
СИНУФЛОКС - мускулно, според килограмите
РОКСАЦИН -  мускулно, според килограмите
СЕРУМ ГИСКАН 5 - 6 куб. (при възможност, утре ще повторя)
ВИТАМИНИ

За момента няма да вливам физиологичен разтвор. Мурджо отказа вода, ще видим следобед как ще се развият нещата.

Имам спешна нужда от вашите коментари!
Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #8 on: April 14, 2013, 08:39:20 AM »

Забравих, за момента няма разтройство /изобщо не е акал/.
Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #9 on: April 14, 2013, 12:13:35 PM »

Повърна веднъж. Лежи отпаднал. Отделя лига с цвят на смола/лучена люспа. Има сополи.
На границата е.
...
Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #10 on: April 14, 2013, 17:22:35 PM »

Eeееей, шибана болест!
...

Малко се върнахме от границата. Следобед Мурджо се размърда, възвърна му се прозрачния цвят на слюнката и сополите изчезнаха. Гледам, че медикаментите искат да заработят в телцето му.. Премерих температурата - 40.0
Тази температура е и причината отново да отпадне. Дадох течен аналгин, разреден в 2мл вода в гърлото. След час пак ще я премеря.. Вдигнах го да го преместя и отново повърна гадна слуз с цвят на смола.. Хриповете продължават да се чуват от дробовете.. Влях 320мл. Хартман.. Няма диария, не е акал. Очите сълзят, без гурели. Маха с опаяка като се появя.

Утре мисля да повторя антибиотиците, серума и витамините.
Да добавям ли глюкоза, или има риск да натовари сърцето?

Очаквам вашите коментари!
Logged

rex
Hero Member
*****
Posts: 1517



« Reply #11 on: April 14, 2013, 17:46:04 PM »

Не виждам кво чакаш, че не го заведеш при Събин, на няма час ти е.
Logged

По-добре пет дена срам на плажа, отколко цела година мъка у фитнеса!
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #12 on: April 14, 2013, 17:54:46 PM »

Притеснявам се да го возя в това състояние.
Ще му срине имунитета /който в момента тъй или иначе е сринат/.
Logged

rex
Hero Member
*****
Posts: 1517



« Reply #13 on: April 14, 2013, 18:00:16 PM »

Ти си преценяваш, специално той може само да помогне. Дано  кутрето  оздравее възможно най-скоро!
Logged

По-добре пет дена срам на плажа, отколко цела година мъка у фитнеса!
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #14 on: April 14, 2013, 18:11:29 PM »

Благодаря, рекс!

Температурата вече е 39.0. Мурджо става, пиша нормално и пие по малко топла вода.
Не трябва да губя посоката на въртене на колелото!
Logged

Pages: [1] 2 3
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Dilber MC Theme by HarzeM