Вальо, ще си позволя да се включа и коментирам поста ти хронологично.
В началото на 90-те бяха малко хората интересуащи се и излагащи каракачански кучета на изложби. Още по-малко бяха тези които ги оценяваха. Имаше случаи когато съдията в ринга нямаше и идея за породата ( CACIB София 1994, словашкият съдия Мирослав Бехине). Имаше случаи когато съдията беше и изложител(Плевен, Български породи кучета 1995).
На изложбата в Плевен през март 1996г. се получи така, че малко хора докараха кучета поради изобилният сняг.
Част от и без това малкото изложители бяха и помощник съдии в ринга до Станчо Кукудов. Така Стефан Попов, Светлин Стоев и Димитър Драганов бяха едновременно изложители и оценяващи. Това определено не е коректна практика и в бъдеще бе избягвана.
Вальо, учудвам се че след всичко известно от близката история слагаш и Ст. Попов сред хората съхранили породата!
За твое сведение Д. Драганов е съдийствал каракачански кучета и преди Плевен,1996. От написаното от д-р Вучков никъде не виждам да определя Митко Драганов като нов за породата съдия. Напротив! Но пък е факт, че Митко Драганов е нов съдия в рамките на провежданите от МАКК изложби.
Факт е, че повечето съдии в миналото, пък и сега са любители на породата без специализирано обрзование. Но е факт и стремежа в МАКК съдиите да са както с добри познания за породата така и с добър образователен ценз в животновъдните, ветринарните или биологичните науки. Това е тенденция към която се стремим, не задължително условие.
Ще се съгласиш, че един добре образован съдия не би си позволил да говори за "ставести краища", "добре оребрен череп" или пък да използва термини като "пробанд" на съвсем неподходящо място. Един добре образован, знаещ и самоуважващ се съдия не би си позволил да оценява кучетата според това дали собственика е VIP персона, приятел или неприятел. Добрият съдия оценява породността на кучето и ценността му за породата.
Ето и цитат от поста на д-р Вучков
Другото - аз не избирам кой да бъде съдия - това се решава след консултация както с членовете на Съдийската комисия така и с различни развъждачи. Все пак се предпочитат хора с зооинжинерно или ветеринарномедицинско образование, причината е ясна - запознати са в детайли с екстериора по принцип, и добре владеят специалната терминология!
Вальо всеки съдия си има силни и слаби страни. Всеки съдия си има предпочитания. Един отдава повече значение на общата типичност, друг на зъбната система, трети на движенията и т.н.
Има съдии, които усещат типичността на каракачанското куче, но не успяват да дадат описание на животното с необходимата професионална терминология, от което страда качеството на оценката и нейната съпоставимост. Има съдии, които не усещат типичността на породата и оценяват детайл по детайл според написаното в стандарта, като забравят, че кучето е цялостен организъм. И в двата случая ползата за собственика на кучето е редуцирана, защото не получава качествена оценка позволяваща му да направлява селекцията на притежаваните от него кучета.
Надявам се че съм успял да внеса яснота по темата.